Nelze připojit k NAS Zyxel310

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
dusan
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2016, 18:15

Nelze připojit k NAS Zyxel310

#1 Příspěvek od dusan »

Zdravím,
nainstaloval jsem Linux Mint20 Mate a nedaří se mě připojit v aplikaci Caja na síťové úložiště.

Zobrazí se mi(NAS), dokonce vidím i složky, které tam jsou. Když dám otevřít složku - vyskočí mě chybové hlášení: Nelze připojit umístění , Selhalo připojení sdílení Windows, Software způsobil ukončení spojení (abort).

Zkoušel jsem se připojit v uvedené aplikaci přes cestu : Soubor, Připojit k serveru..., a tady není žádný problém. Ale musím se pokaždé připojovat ručně a to mě nebaví. Dříve se mě to zobrazovalo bez nutnosti přihlášení.
Jsem nováček, zkoušel jsem doinstalovat sambu ve správě balíků, ale žádný výsledek

Děkuji Vám za radu
Dušan

Jurkee
Příspěvky: 5
Registrován: 26 srp 2016, 14:34

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#2 Příspěvek od Jurkee »

Ahoj, mám podobný problém, nová instalace Linuy Mint20 Cinamon a nefunguje mi sdílení SAMBA při připojení k NAS serveru. Stejná hláška jak píšeš a konec. Na Mintu18 vše bez problémů. Zatím bádám a nevím. Pokud na něco přijdu, napíšu sem.
Už si našel nějaké řešení?

dusanholik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 říj 2020, 08:49

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#3 Příspěvek od dusanholik »

Ahoj, bohužel nenašel. Vyzkoušel jsem i jinší distribuci Linux Mint20Mate a Fedoru (nejnovější verzi) a všude stejný problém. Když se přihlašuji na Nas připojuji se na tvrdo, ale bohužel pro ostatní uživatele (manželku a děti) je to dost složité.

Zkoušel jsem naistalovat nějaké baliky pro sdílení Samba, ale bez úspěchu.
Kdybych se mě podařilo rozjet, dám vědět. Zkusím dále hledat .....

Jurkee
Příspěvky: 5
Registrován: 26 srp 2016, 14:34

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#4 Příspěvek od Jurkee »

Ahoj, tak se mi podařilo něco najít a vyzkoušet a funguje to :)
Je třeba povolit downgrade služby na SMB1

Zde je návod:
- jako root (správce systému) otevřít soubor /etc/samba/smb.conf
- vyhledat v souboru sekci [global] a do ní přidat tento řádek:

client min protocol = CORE

Uložit soubor, uzavřít a provést restart systému nebo služby samba z terminálu tímto příkazem:

sudo systemctl restart smbd.service

Potom už stačí kliknout na složku DOMOV, v horním panelu vybrat SOUBOR --> Připojit k serveru...
a vyplnit údaje:
- IP adresu NAS serveru,
- nastavit předvolbu "Sdílená složka Windows"
- Název adresáře připojení /váš sdílený adresář

a zkusit kliknout na Připojit

Možná to bude vyžadovat uživatelské jméno a heslo - Já vyplnil svůj login ke svému účtu v systému Mintu 20.04 na klienstkém PC a připojilo mě to. Tak snad to pomůže i vám.
Tak přeji hodně zdaru!! ;)

dusanholik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 říj 2020, 08:49

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#5 Příspěvek od dusanholik »

To byla rychlost, díval jsem se na postup, všechno je mi jasné, ale ztroskotal jsem při přepsání souboru smb.conf.
Nedaří se mě soubor uložit. Zkoušel jsem se přepnout v : Správa - Uživatelské účty a skupiny - a uživatele jsem nastavil jako správce a nejde mi to. Jakým způsobem prosím mám soubor přepsat a uložit.

Děkuji za radu:-)
Dušan

dusanholik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 říj 2020, 08:49

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#6 Příspěvek od dusanholik »

Tak uz se mi rozsvítilo v hlavě, funguje podle Vašeho návodu.

Já tleskám, jste borec.

Mockrát děkuji, snad pomůže návod i jiným uživatelům.

VYŘEŠENO

Jurkee
Příspěvky: 5
Registrován: 26 srp 2016, 14:34

Re: Nelze připojit k NAS Zyxel310

#7 Příspěvek od Jurkee »

Ahoj, zkus si nejprve z terminálu naistalovat program mc

Je to klasický textový souborový manažer a v terminálu je ovladatelný i myší jako třeba Total commander.

Nainstaluj mc:

sudo apt install mc

po nainstalování pak zadej

sudo mc

Otevře se dvoupanelové modré okno mc managera a vyhledej soubor smb.conf v /etc/samba/smb.conf a označ si jej

V dolní liště klikni na položku 4-Uprav

Zřejmě se tě to zeptá v terminálu, jaký textový editor použít pro otevření a úpravu souboru a dá ti to nabídku z několika možností.
Z nabídky vyber editor mcedit (Já ho měl pod možností 3)
Potom se ti otevře soubor smb.conf a vyhledej v něm sekci GLOBAL a tam zapiš hned jako prvn řádek:

client min protocol = CORE

Potom soubor ulož - dolní lišta - položka 2-Uložit

Proveď radeji kontrolu, že došlo k úpravě když soubor znovu otevřeš a vyhledáš svoji úpravu. Když je vše OK, tak ukonči program mc nebo zavři celý terminál. Teď už stačí restart samotné služby samby nebo když se ti nebude chtít to už řešit, tak restart celého systému.

Zamčeno