Dualboot gpt/mbr

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#11 Příspěvek od Ventero1 »

No vlastně, kdyby jsi to rovnou přefrcl a udělal obě čisté instalace pod EFI, tak už by jsi to za tu dobu měl dávno hotové :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Dualboot gpt/mbr

#12 Příspěvek od klocek »

Ventero1 píše: 03 lis 2023, 21:40 No vlastně, kdyby jsi to rovnou přefrcl a udělal obě čisté instalace pod EFI, tak už by jsi to za tu dobu měl dávno hotové :D
No, vlastně, ja to tak udělal :D Když tady psali, že to nejde jednoduše bez smazání dat, přeformátovalem disk, gpt, win, mint.

Nicméně, měl jsem za to, že mám UEFI na desce(mám novou Gigabyte B650 Elite AX... ). Win vyžadoval, abych udělal UEFI oddíl, tak jsem nějaký udělal, ale protože jsem neznal co UEFI je, tak ani nevím ,jak jsem widle nainstaloval. A pod Mintem jsem našel tento příkaz a výpis

ls /sys/firmware/efi
config_table esrt fw_vendor runtime systab
efivars fw_platform_size mok-variables runtime-map vars

Mám tedy Legacy, nebo UEFI?

A dík všem za snahu pomoct

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Dualboot gpt/mbr

#13 Příspěvek od menom »

.

Ahoj, je to instalovane v UEFI mode.
Mozes skusit este jeden vypis po zadani prikazu do terminalu:

Kód: Vybrat vše

efibootmgr -v
Co to potvrdi...
.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Dualboot gpt/mbr

#14 Příspěvek od klocek »

Děkuji, v obou OS je uveden EFI.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Dualboot gpt/mbr

#15 Příspěvek od alojz »

...nakoniec ti to kratko zhrniem...ked ti bios dovoli,tak mozes mat aj mbr,aj gpt,mozes pustit obidva os,ale jeden os nevidi druhy os...a teraz to hlavne...v mbr mozes mat maks.4 particie,v gpt kolko chces...win urobi minimum 3 particie,mozno este recovery......a dalej uz vies... :roll: :oops: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Dualboot gpt/mbr

#16 Příspěvek od klocek »

jj, postupně jsem k tomu pokusem/omylem došel.

každopádně děkuji všem, za ochotu poradit

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Dualboot gpt/mbr

#17 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 09 lis 2023, 23:39 ...nakoniec ti to kratko zhrniem...ked ti bios dovoli,tak mozes mat aj mbr,aj gpt,mozes pustit obidva os,ale jeden os nevidi druhy os...a teraz to hlavne...v mbr mozes mat maks.4 particie,v gpt kolko chces...win urobi minimum 3 particie,mozno este recovery......a dalej uz vies... :roll: :oops: :shock:
Presnejšie v mbr je možné urobiť maximálne 4 primárne partície, avšak pokiaľ jednu z tých štyroch zmením na rozšírenú (extended), tak potom v nej môžem urobiť viacero logických partícií (do 16). Takže toto je spôsob, ako obísť obmedzenie na 4 partície. Linux Mint ma dožieral tým, že v minulosti automaticky inštaloval Linux do logických partícií ak keď to nebolo nutné a inštalácia by sa vošla do tých povolených štyroch primárnych partícií.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Vzdycky me zralo, jak se automaticky, defaultne nastavene od vyvojaru, delaji ruzne kraviny u cehokoliv a proto jsem se ucil vse nastavovat rucne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět