Skoncenie podpory gnome a upgrade

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Odpovědět
Zpráva
Autor
broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Skoncenie podpory gnome a upgrade

#1 Příspěvek od broukal »

Tak zdravim, dlho som tu nebol no a vcera mi moj uzasny linux mint cinnamon 19.3 prestal prehravat vsetky videa na facebooku na chrome prehliadacoch, skusal som rozne verzie, appimage, flat pak atd a vysledok rovnaky....
Pri pokuse o update flatpak som sa z hlasenia dozvedel ze je skoncena podpora pra gnome 42-43 a tak dalej, len mi nejde do hlavy preco neprehra videa aj ked vsetky kodeky a vsetko potrebne v systeme je, tu ma docela vseobecne linux sklamal ze dokaze takto na dialku odstrihnut uzivatela...
Tak som zacal zvazovat ze spravim upgrade ale kvoli mnozstvu zmien ktore som v systeme urobil a nemam ich zapisane som nechcel ist cestou cistej instalacie a tak som nasiel postup na upfgrade cez prikazovu riadku a skoncil som na downgrade aplikacii tretich stran kde to dalo hlasku sa niektore kniznice a programy su ulozene ako poskodene a nieje mozne ich znizit a tak tento druh upgradu z 19.3 na 20.0 skoncil neuspechom.
Teraz zvazujem teda cisty upgrade, mozno s tym ze home adresar ponecham a vymazme len systemovu cast kedze oba su samostane oddiely... Teraz ale nastava ten problem a to je spominane zmeny, fakt som ich za 10 rokov narobil nemale mnozstvo od zmien grubu, cez zmeny systemovych nastaveni aby to vsetko bezalo lepsie a nikde nemam poznamky o tom co som vsetko dorabal, za dlasie kedze pouzivam dost vela prehliadacov, kazdy na nieco ine tak zas vystava problem ako zalohovat rozsirenia, nastavenia, zalozky a vsetko ostatne pre kazdy prehliadac zvlast a to mam vela prehliadocv ako appimage, nieco flatpak, a kopu z repozitarov, potom je tu enormne velke mnozstvo programov ktore som doinstaloval ci uz z internetu cez prikazovu riadku, ci ako appimage, flatpak skratka ako toto vsetko zalohovat, alebo to nejako automaticky doinstalovat po cistej instalacii? Existuje nieco ako timeshift, ale iba na spominane veci, ze by tom obnovil iba prehliadace a programy z obrazu?
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#2 Příspěvek od broukal »

Este doplnim poznatok, opera prehrava videa na facebooku normalne okrem par videi co neprehra, ale to asi bude chybat nejaky kodek, nejdu iba chromium, ungoogled chromium, google chrome, ktore este pred dvoma dnami normalne fungovali a nerobil som zaidny upgrade ani nic podobne, ostatne som zatial netestoval kedze na facebook pouzivam iba zmienene prehliadace.
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#3 Příspěvek od menom »

.

Linux mint cinnamon 19.3 prestal byt podporovany autormi niekedy v aprili tohto roku, treba sa posunut dalej a nemiesat stare s novym.
Aj na 10 rocnom hardveri sa da pouzivat LM 21.2 s xfce, trochu obmedzene ale ide.

Ze to neide nefunguje z jedneho dna na druhy, asi to odstrihla ta webova stranka, stare prehliadace koncia a daju sa pouzit novsie verzie, treba pohladat a vyskusat.

Tazko pasovat stare na nove, kde sa tym uz ani vyvojari nezaoberaju. EOL (End Of Life) je realita, treba sa s tym vyrovanat.

.
.

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#4 Příspěvek od broukal »

menom píše: 16 pro 2023, 00:18 Ze to neide nefunguje z jedneho dna na druhy, asi to odstrihla ta webova stranka, stare prehliadace koncia a daju sa pouzit novsie verzie, treba pohladat a vyskusat.

Tazko pasovat stare na nove, kde sa tym uz ani vyvojari nezaoberaju. EOL (End Of Life) je realita, treba sa s tym vyrovanat.

.
Dik za tvoj nazor, ale neriesi ani jednu mnou polozenu otazku...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#5 Příspěvek od menom »

.

Vo vyhladavani sa da najst Systemback:

viewtopic.php?p=41813&hilit=Systemback#p41813

.
.

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#6 Příspěvek od broukal »

Systemback mam a pouzival som ho vela krat a nedokaze nic z toho co som pisal... Je dobry akurat tak na obnovu celeho systemu, ale nie na ciastocnu obnovu aplikacii, ktora by si kontrolovala verziu po instalacii aby nedoslo k zlyhaniu systemu...
Aptik mam tiez a zas ten isty problem, nedokaze zisiti zdroj instalacie ani zalohovat aplikacie vie si uchovat iba zozanam aplikacii , ani jedno nieje vhodne na to co som pisal, mozno keby to bolo skombinovane... Vytvarat zalohu vyse 20 prehliadacov, zaloziek, rozsireni, nastaveni je proces na ktori som zatial nenasiel ziadnu automatizaciu a kedze nepouzivam ziadny druh synchronizacie s uctami, tak vsetko jedine nejak rucne zalohovat...
Najhorsie su aplikacie, niektore som instaloval pomocou navodou z netu takze ich doinstalovanie do noveho systemu bude nocna mora ak budu este vobec pristupne zdroje...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Skoncenie podpory gnome a upgrade

#7 Příspěvek od broukal »

Tak som tomu dal zas par dni citania po nete a zistil som ze aptik je najvhodnejsia alternativa, ale iba v platenej verzii a teda 23 dolarov za osobnu licenciu nedam, tak neostava nic ine iba zas par dni hladat nejaku nahradu, ktora dokaze vytvorit zalohy a aj aktualizovat flatpak aplikacie, aj snap aplikacie vsetky aplikacie v repozitaroch... Nasiel som nieco pod nazvom duplicati, ale este som to neskusal zatial budem este hladat nahradu aptiku...
Ale ako citam na nete, tak su aplikacie ktore dokazu presne to co som pozadoval...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Odpovědět