Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Odpovědět
Zpráva
Autor
pavel678
Příspěvky: 30
Registrován: 17 lis 2016, 17:05

Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#1 Příspěvek od pavel678 »

Prosím o radu, jak jednoduše zjistit velikost složky /home, to je včetně všech jejích podsložek a souborů. Chci ji umístit do samostatného oddílu a nemohu najít informaci, jak velký oddíl pro tuto složku vytvořit. Za užitečnou radu předem děkuji. Pavel

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Tak velký, jak jen budeš moci v budoucnu potřebovat. Obecně se dá tvrdit, že tak velký jak jen lze, protože v něm budeš mít uživatelská data a tedy může bobtnat a bobtnat - zvláště z videa, fotek a hudby.
V tomto kontextu se může doporučovat velikost oddílu pro boot, swap nebo root, ale u oddílu home to nedává smysl.
Také jsi se neobtěžoval napsat, jak velký máš disk na kterém ten oddíl bude a co je to za disk.
Konečně otázka také je, k čemu je potřeba mít home na oddílu, pokud ho nechceš sdílet s jinými Linux OS
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pavel678
Příspěvky: 30
Registrován: 17 lis 2016, 17:05

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#3 Příspěvek od pavel678 »

Děkuji za odpověď. K Vašim dotazům uvádím:
1. Disk mám HDD 500 GB, již mnoho roků používám LM jako jediný systém. Na disku mám dva oddíly - jeden pro zaváděč a druhý pro systém.
2. Dát složku home na samostatný oddíl chci proto, že při každé aktualizaci systému se nová verze instaluje do nově zformátovaného oddílu a tím přijdu o všechna data, která musím zdlouhavě kopírovat ze zálohy. Jinak to zatím neumím a uložení home do samostatného oddílu jsem vyčetl jako možné řešení.
3. Mimo Vaše dotazy chci jenom doplnit, že jsem dědek 77 let starý a v oblasti linuxu absolutní samouk - kromě dotazu zde ve fóro se nemám s kým poradit.
Děkuji Vám za trpělivost se mnou.

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#4 Příspěvek od menom »

.

Spravca suborov to neukaze ? Staci klikat na vyssiu uroven kde je /home a pravym tlacitkom klik a Vlastnosti.

.
.

alfisko
Příspěvky: 333
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#5 Příspěvek od alfisko »

pokial to mas na samostatnej particii tak staci v terminale

Kód: Vybrat vše

df -h
celkova velkost /home sa da zistit aj

Kód: Vybrat vše

du -sh /home
jednotlivo

Kód: Vybrat vše

du -h /home
ak chces zisit velkost adresara alebo suboru napriklad knihy

Kód: Vybrat vše

du -h /home | grep -i knihy
to -i znamena ze neberie do uvahy velke alebo male pismena

pavel678
Příspěvky: 30
Registrován: 17 lis 2016, 17:05

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#6 Příspěvek od pavel678 »

Vážení, moc vám děkuji za rady. Poskytli jste mi to, co jsem potřeboval. Ještě jednou mnoho díků. Pavel

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#7 Příspěvek od labeent »

pavel678 píše: 07 bře 2024, 13:56 Děkuji za odpověď. K Vašim dotazům uvádím:
1. Disk mám HDD 500 GB, již mnoho roků používám LM jako jediný systém. Na disku mám dva oddíly - jeden pro zaváděč a druhý pro systém.
2. Dát složku home na samostatný oddíl chci proto, že při každé aktualizaci systému se nová verze instaluje do nově zformátovaného oddílu a tím přijdu o všechna data, která musím zdlouhavě kopírovat ze zálohy. Jinak to zatím neumím a uložení home do samostatného oddílu jsem vyčetl jako možné řešení.
3. Mimo Vaše dotazy chci jenom doplnit, že jsem dědek 77 let starý a v oblasti linuxu absolutní samouk - kromě dotazu zde ve fóro se nemám s kým poradit.
Děkuji Vám za trpělivost se mnou.
Pokud tam nemáš nic jiného, tak bych to udělal spíše tak, že bych udělal Boot stejně velký, jak teď, / bych udělal třeba kolem 50 - 80 GB (Jádro) a zbytek bych udělal /Home.
Obrázek

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Jak jednoduše zjistit velikost složky /home

#8 Příspěvek od Livan »

Přesně jak Ti radil Labeent, udělej oddíl / o velikosti 30-50 GB, tam se bude instalovat systém a zbytek na oddíl /home. Při instalaci se vždycky sformátuje ten 30-50 GB oddíl / a data na /home zústanou nedotknutá.

Odpovědět