dva disky - Mint a windows10

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
derek68
Příspěvky: 4
Registrován: 06 dub 2024, 09:52

Re: dva disky - Mint a windows10

#11 Příspěvek od derek68 »

instalace proběhla bez problémů v češtině, ale následně když jsem chtěl něco doistalovat (filemaneger) všude na mě vyskočilo spousta voleb a anglicky. Názvy a kratky mi nic neříkají ... Výběr je zdá se široký ale nevyznám se v tom. Asi je to přece jenom trocha jiný systém a jinou logikou a já mám pod kůží DOS a Win.
Ale děkuji za rady.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: dva disky - Mint a windows10

#12 Příspěvek od alojz »

...jedna volba... :oops: :mrgreen: :idea:
Untitled.png
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: dva disky - Mint a windows10

#13 Příspěvek od RadekD »

alojz píše: 06 dub 2024, 13:47 ...a na konci je USB???...tak USB kábel!!!...v PéCé,ked som to dobre videl pri skladani,tak disky nemaju kábel,su len tak vlozené,alebo zasunuté... :o :shock: :idea:
Hmm, tak já zase neviděl PC, kde by byly disky jen zasunuté. V NB ano, ale v PC jsou k disku dva kabely - napájení a data... I ten "šuplík" je připojený kabely, disk v "šuplíku" pak různě - někdy kabely, někdy přímo do konektoru.
USB jsou externí disky, ale to asi nebude tento případ.
Ještě k instalaci na každý disk zvlášť: není potřeba je odpojovat, jen dobře sledovat, co instalátor dělá/požaduje. Většina instalátorů se dá přepnout do češtiny, takže by to neměl být problém. Jde to samozřejmě udělat i každý disk zvlášť, pak ale bude potřeba v linuxu spustit

Kód: Vybrat vše

sudo update-grub
aby si přidal do grubu i windows.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

doxylan
Příspěvky: 32
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: dva disky - Mint a windows10

#14 Příspěvek od doxylan »

Určite nie je potrebné odpojovať žiadny disk, môžeš mať pripojené aj 3 alebo 4 disky ak VIEŠ čo robíš. No pre začiatočníka, ktorý v živote nevidel linux a nemá ani chabú predstavu čo je inštalátor, lebo ho nikdy nepoužil a čo je sda sdb sdc... bude asi veľký hazard neodpojiť windows :lol:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2794
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: dva disky - Mint a windows10

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Bohu zel - musim oponovat. Za normalnich okolnosti a do jiste doby to tak bylo - ale uz nekde s Ubuntu instalatorem (a pokud vim LM ho stale vyuziva) 19.10, v pripade EFI, ta apka (ubiquity?) kolikratvjaksi kasle, na to, co si tam kdo naklika a picne to do windowsackeho ESP a nazdar. O tom by mohlo spousta uzivatelu vypravet ..
Tedy durazne doporucuji instalovat na kazdy disk zvlast a jednotlive.
Nastesti nektere stroje (minimalne Dell, HP, predpokladam i Lenovo) umoznuji vypnuti disku na urovni FW a nemusi se s nim fyzicky manipulovat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět