Snížení jasu obrazovky

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Ramonka
Příspěvky: 38
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Snížení jasu obrazovky

#1 Příspěvek od Ramonka »

Zdravím,

zkusím problém popsat co nejstručněji: mám 12 let starý monitor EIZO, na který už nejsou náhradní díly. Funguje dobře, akorát začalo haprovat nastavení jasu - manuálně nastavím a samo se přepne na jinou hodnotu (nejčastěji 100 %).

Zkoušela jsem podle návodu snížit jas přes terminál příkazem brightnessctl - nepomohlo.
Příkaz xgamma -gamma 0.7 fungoval, ale barvy a kontrast byly šílené, tak jsem to vrátila zpět.

Program Brightness Controller jsem nainstalovala, ale vypadá to jako na obrázku v příloze - když naroluju v okénku určitý typ nastavení, na sekundu se nastavení přepne, ale okamžitě se zase vrátí k původnímu stavu.

Klávesu Fn vůbec nemám, takže ani kombinaci FN+F11 nemůžu vyzkoušet.

Má zde někdo nápad, jak poštelovat jas (potřebuji zhruba 42 %) přes terminál nebo nějaký program?
Pakliže by to nešlo, uvítám radu na koupi nějakého filtru (našla jsem fitry na odstínění modrého světla, ale konkrétně na snížení jasu nic).

Díky.
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2024-06-05 10-03-53.png
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2819
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Snížení jasu obrazovky

#3 Příspěvek od Ventero1 »

To se obavam, ze asi nepujde.
Je rozdil mezi displejem v NTB nebo AiO a externim monitorem, ktery na takove ovladani nema rozhrani. Nerikam, ze nemuze, ale jestli vubec, tak to ma par extra spec kousku a urcite ne zadny, ktery ma VGA.

Reseni je sehnat nejaky druhy stejny nefunkcni monitor ze srotu (nebo ze stejne modelove rady), nebot bude nejspise vadna jina cast popr levne koupit z inzerce nejaky s treba posekanou obrazovkou a ziskat prisl. obvod tam.

Konecne 12 let je slusna doba a monitor odmakal svoje, tak i porizeni noveho stoji za zvazeni ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...
Ramonka
Příspěvky: 38
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Snížení jasu obrazovky

#4 Příspěvek od Ramonka »

12 let pracoval dobře, nemůžu si stěžovat, hlavně mě na něm nebolely oči jak na jiných. Takže u značky zůstanu.
Bohužel teď peníze na nový monitor vydávat nemůžu a rozebírání monitorů by v mém případě byla ztráta času a energie. :mrgreen:

Zaměřím se teda na ten filtr - akorát nevím, který vybrat. OcuShield taky není žádná láce a sníží jas jen o 20 %.



Ventero1 píše: 05 čer 2024, 11:12 To se obavam, ze asi nepujde.
Je rozdil mezi displejem v NTB nebo AiO a externim monitorem, ktery na takove ovladani nema rozhrani. Nerikam, ze nemuze, ale jestli vubec, tak to ma par extra spec kousku a urcite ne zadny, ktery ma VGA.

Reseni je sehnat nejaky druhy stejny nefunkcni monitor ze srotu (nebo ze stejne modelove rady), nebot bude nejspise vadna jina cast popr levne koupit z inzerce nejaky s treba posekanou obrazovkou a ziskat prisl. obvod tam.

Konecne 12 let je slusna doba a monitor odmakal svoje, tak i porizeni noveho stoji za zvazeni ..
doxylan
Příspěvky: 39
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: Snížení jasu obrazovky

#5 Příspěvek od doxylan »

Zaměřím se teda na ten filtr - akorát nevím, který vybrat. OcuShield taky není žádná láce a sníží jas jen o 20 %.
Ak myslíš toto https://www.ocushield.com/products/anti ... ter-screen
tak za cenu tejto zbytočnosti máš v bazare kvalitný 22"-24" monitor, ktorý vydrží x rokov.
menom
Příspěvky: 2818
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Snížení jasu obrazovky

#6 Příspěvek od menom »

.

Zdravim, mozes sem dat vypis z terminalu po zadani prikazu:

Kód: Vybrat vše

ls /sys/class/backlight/


.
.
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2819
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Snížení jasu obrazovky

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Nemyslel jsem, ze to sama budes rozebirat. To by ti za 5-8 stovek udelal nejaky lokalni servisak, kdyz mu prineses 2 takove monitory s tim, ze jeden (treba z rozsekanou obeazovkou) ziskas za odvoz nebo za hubicku. Muzes zkusit bazose, aukro, ebuy. S trochou stesti mas za litrik opraveno ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...
menom
Příspěvky: 2818
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Snížení jasu obrazovky

#8 Příspěvek od menom »

.

Tazatelka nic nepise, tak inspirovat sa moze napriklad v minulych temach:

viewtopic.php?p=27839&hilit=class+backl ... ess#p27839

viewtopic.php?p=19802&hilit=class+backl ... ess#p19802

.
.
Odpovědět