Bootování z USB flash [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Janez
Příspěvky: 39
Registrován: 20 led 2013, 22:45

Bootování z USB flash [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Janez »

Zdravím,
Mám Lenovo Thinkpad Edge E330 a na něm Linux Mint 14 (Mate). Předtím tam byly Win7. Z flashky jsem instaloval jak Win, tak LM. Ale když chci teď nabootovat něco z flashky, notebook ji prostě nenajde. Když zadám výběr, z čeho chci bootovat, jedinná položka tam je linuxmint. Flashka je naformátovaná správně, protože na stolním PC jsem z ní bootoval normálně.
Víte někdo, co s tím?
Naposledy upravil(a) Janez dne 29 led 2013, 21:16, celkem upraveno 1 x.
Linux Mint 16 Cinnamon
Lenovo ThinkPad Edge E330 (Pentium B970 Sandy Bridge, Intel HD Graphics, 8GB RAM)

admin

Re: Bootování z USB flash

#2 Příspěvek od admin »

Nějak mi to není jasné... ty tam máš dualboot?? Z flešky ti to přece bude bootovat, podle toho co je na ní.... Co to znamená, když zadám výběr, z čeho chci bootovat.... rozhodně ti to nemůže nabídnout OS, anébrž nějaké zařízení... pevný disk, USB disk, CD/DVD mechaniku... trochu podrobněji bych prosil :)

Janez
Příspěvky: 39
Registrován: 20 led 2013, 22:45

Re: Bootování z USB flash

#3 Příspěvek od Janez »

Snažím se z flashky nabootovat Slax. Jedinný systém tu je LM 14, takže grub obsahuje LM a LM recovery mod. Při startu notebooku zmáčknu Enter, což je u E330 signál k přerušení klasického startu. Poté zvolím "F12 to choose a temporary startup device" a tady se mi otevře "Boot Menu", kde je jen položka jménem "linuxmint". Pravděpodobně to "linuxmint" má znamenat HDD, zkusil bych i nějaké CD, jenže E330 postrádá mechaniku.
Jinak jsem na flashku zkoušel hodit i Mint jak Mate, tak Cinnamon, stejně nic. A naformátovaná je na FAT32, což by mělo v pohodě přečíst... Doufám že to stačí :)
Linux Mint 16 Cinnamon
Lenovo ThinkPad Edge E330 (Pentium B970 Sandy Bridge, Intel HD Graphics, 8GB RAM)

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Bootování z USB flash

#4 Příspěvek od ulo »

Zkusil bych zandat flashku a při nabíhání notebooku jít do BIOSu a podíval bych se, jestli jí tam vidí mezi boot zařízeními (bude tam asi na 100% ten HDD a pak by tam měla být i ta flashka - aspoň podle mých dosavadních zkušeností s jinými notebooky a PC).
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

Janez
Příspěvky: 39
Registrován: 20 led 2013, 22:45

Re: Bootování z USB flash

#5 Příspěvek od Janez »

Tak nakonec jsem to vyřešil. V záchvatu zoufalosti jsem se podíval na instalaci z USB u řady Thinkpad na YouTube a pomohlo to.

Závěrem tedy k řešení problému:
Vypadá to, že instalace LM nějak zasáhla do BIOSu, i když mi není jasné jak a proč. Nicméně ho nijak nepoškodila. Stačilo obnovit původní nastavení BIOS a vše běží jak má.

Díky oběma za ochotu a pomoc při řešení problému, snad to pomůže i jiným uživatelům:)
Linux Mint 16 Cinnamon
Lenovo ThinkPad Edge E330 (Pentium B970 Sandy Bridge, Intel HD Graphics, 8GB RAM)

Zamčeno