Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#271 Příspěvek od stani »

Umax je tím známý, že nakupuje v Číně od nejlevnějších výrobců, a nechá si na to nalepit svojí "značku".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#272 Příspěvek od Ventero1 »

Ty bedýnky Newsmay a U-box řady J jsou prakticky stejné, takže to tak bude.
A když k tomu připočtu jejich otřesnou podporu a komunikaci, tak jsem Umax ze svého výběru miniPC vyřadil hned z kraje a koupil nakonec ten Herobox s celkovým polovičním nákladem.Číňani se mnou alespoň komunikují - na rozdíl od Umax, který nereagoval ani na jeden z mých dotazů - a dokonce mi i na vyžádání uploudly alternativní verzi FW. Ještě jsem ale neměl odvahu a ani potřebu prubnout. Až zajedu Asus PN40, tak se kdyžtak pustím do experimentů ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#273 Příspěvek od stani »

Já nevím.. asi počkám, zda s něčím přijde Minisforum, ti to mají docela kvalitní, mají dobrá hodnocení.

-----

Jinak by šlo postavit case pro mini pc i z Merkuru. :D
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#274 Příspěvek od Ventero1 »

Objevil jsem jediný miniPC s AMD 3020e (TDP 6W a výkon jako N4120) od Maxtang, ale nevím proč není v pasivu, když si troufly v pasivu na Ryzen V1605B i 5 5200U.
https://www.aliexpress.com/item/1005002753768219.html
https://www.aliexpress.com/item/4001192345476.html
Ty lidé v těch funkcích u těch firem musí opravdu trpět nějakou vážnou poruchou v myšlení ...

Pak je tu s AMD 3050e jediný objevený, opět celkem drahý, Lenovo Readies ThinkCentre M75n - ten je pasiv, ale v nabídce jen s 4GB RAM coby maximum.
https://www.suntech.cz/produkt/554028-l ... iot-cerny/

Dobře vypadají ASRock - iBOX-V1000 a ASRock - iBOX-R1000 v pasivu v kategorii industrial, ale cena nepřiměřená, takže pořád navrch Intel v tomto segmentu a to drtivě a AMD produkty mizérie.

Jinak na skládačku a bastl by se dalo využít:
https://www.amd.com/en/products/embedde ... c-solution
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#275 Příspěvek od stani »

Hmm, hned ten první odkaz je docela pálka, na to že to je Ali. Ale zaujal mě ten druhý procesor (který nemají momentálně v nabídce) - R1305G. Oproti tomu 3020e má base 1.5 MHz, je to 2. generace, má 4 vlákna a TDP má jen 8W - což je pořád ještě na pasiv. Ale mínus u těchto procáků je už zastaralá technologie 14 nm a SATA 2(dle AMD). Ale tady jsem objevil desku s tímto procákem, kde je ale uvedeno SATA 3. Ale deska je docela drahá.

---
Jinak tady je srovnání R1305G vs 3050e. Oba dva "samozřejmě" 14 nm, AMD v tomto segmentu bohužel trochu zaspalo.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#276 Příspěvek od Ventero1 »

Jenže, jestli musí aktivně chladit 6W TDP, tak ten R1305G s 8W (cca 1,3 násobný výkon oproti 3020e a 1,15 násobek 3050e - tedy 3050e má lepší efektivitu než R1305G, ale s ním je zatím jenom to jedno trapný Lenovo) asi taky nebude od stejného výrobce pasiv. A pálka to fakt je - to seženeš za tu cenu NTB s tímto CPU a FHD displejem ...

Ano - zaspalo - a Intel je v tomhle napřed. Ale třeba se dočkáme toho výkonného ARM jako v Apple a bude v pasivu též stačit výkon na emulaci x86-64 aplikací. Jinak Win už ARM umí nějakou dobu sice zatím jen pro Qualcom ARM, ale dá se předpokládat, že to budou oni, kdo vyleze s odpovědí na Apple M1 přeportovat to i na jiné APU vycházející z ARM by už mělo být snadnější. A několik Linux dister už také běhá na Broadcom ARM ..

Ta deska má zase procák z té horší strany z hlediska domácího bastlení pasivního chlazení a hlavně za tu cenu také nedává vůbec smysl ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#277 Příspěvek od stani »

K té první větě: ale oni to aktivně chladit nemusí, oni jsou prostě jen pohodlní. Na co řešit nějaké pasivní chlazení (které ve finále přijde samozřejmě i dráž), když mohou použít jednoduše levnější řešení "na sichr": prostě nějaký laciný větrák, a je to.

Když jde pasivně uchladit i 35W (i když jsou to "monstra"), proč by nešlo nějakých 6W. Mám dva 6W mini pc a úplně v pohodě. I na ten 10W bych si troufl - kdyby k tomu byly vhodné podmínky.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#278 Příspěvek od Ventero1 »

No dobře - tak jestli jsou pohodlní pasivně řešit 6W tak budou nejspíš pohodlní pasivně řešit 8W :(

Jinak, jakuž jsem psal, tak u kamarádky jsou 2 miniPC s J - tedy 10W, oba pasiv (Umax a MeLE) a šlape jim to na běžné činnosti bez problémů. A vypadalo to opticky, že ten MeLE má to chlazení lépe řešené. Akorát ten Umax má špatné míry a nelze tam přišroubovat spodní víko, jinak zadře HDD.

https://mele.cn/MiniPC/ - koukám, že mívají i modely s N - https://mele.cn/MiniPC/109-en.html - vespod stránky seznam CPU - ale ten teď nemají oficiálně v nabídce a přitom z nich vypadá nejlépe - asi zase nějaké debilní myšlení nějakého manažera ...
No u všech modelů mají psány i verze s N, ale reálně v prodeji jen se starým slabým N4020 - možná si nestihly koupit ...

Tak jsem psal na MeLE, jestli a kdy budou v prodeji modely s N-řadou a hlavně ten PC Box PCG37GLK - je designově fakt povedený a chlazení vypadá od pohledu také dost dobře.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#279 Příspěvek od Livan »

No pecka by bola mašinka s medeným von vyvedeným chladičom, schopným uchladiť 15 Watový Ryzen 7 5800U. Ak by sa chladič dal do vnútra, tak aj perforácia na kryte nestačí na dostatočné vetranie toho chladiča a jeho účinnosť by dosť išla dolu. Keďže by trčal von, nebol by problém s prípadnou vyššou výškou rebrovania pre dostatočný chladiaci výkon. Preto je zásada, pre vyššie TDP vonkajší chladič a nie vnútri miniPC. Dierky do krytu to nespasia.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#280 Příspěvek od stani »

Ano, když je malá krabička a procesor s vysokým TDP, pak by musel ten masivní chladič být vyvedený ven. Pokud mám např. midi case, pak může být ten samý procesor a ten samý chladič uvnitř. Pokud mám procesor s (max.) 10W TDP, jako je u toho Gigabyte, stačí pořádný měděný chladič a perforovaný horní kryt.

Jenže je otázka co tedy chci mít - mini pc, midi pc, nebo nějaký nevzhledný hybrid mezi tím? Vlákno je o minipc, a tady, pokud jde o bezvětrákové mini pc, se nemá cenu bavit o TDP vyšším jak 10W.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět