Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#451 Příspěvek od stani »

1.jpg

Takže se také pochlubím s mým „bastlem“. :D

Léta mě ležel v šuplíku „pc stick“ AZW Z83S (tenkrát jsem ho koupil za 76 USD). Docela zajímavý Atom X5-Z8350, nainstalován W10 Home. Překvapivě (na základní věci) šlapal OK, akorát se dost hřál, a ten minivětráček s „muříma nožičkama“ nestíhal, i když točil na nejvyšší otáčky – zvuk byl příšerný, připomínal zubní vrtačku. Není se čemu divit, tento mini pc je celý uzavřen v tom platovém pouzdru.

Takže teď po létech jsem ho vytáhl a řekl si, že ho zkusím předělat. Nejprve mě napadlo, sundat vrchní kryt , nechat ho otevřený a přilepit tři malé alu pasivní chladiče. No, nepomohlo to. :)
Tady prostě větráček být musí, pasiv to nikdy nebude.


2.jpg


Nechtěl jsem mnoho investovat, ani se s tím nějak moc piplat, nejprve jsem si řekl, že bude stačit dát nějaký běžný malý větrák a že ho budu regulovat pomocí vynikající app SpeedFan. Bohužel ale, ten stávající větrák (kterému mezitím upadaly ty plastové „muří nožičky“) je napájen pouze nějakým 1,5V, takže jsem šel na to jinak. Zakoupil jsem plastovou krabičku za 20 Kč (kterou jsem provrtal), sítko pod víčko (aby tam nepadal prach), 5V ventilátor pro Raspberry (doporučuji co nejméně otáčkový) a regulátor otáček USB ventilátoru - pro co nejmenší otáčky a tedy i co nejmenší hluk.


3.jpg


Vše fungovalo OK, teplota znatelně klesla, ventilátor téměř neslyšitelný.
Pak jsem chtěl ale nainstalovat Tiny11, ale ouha, nepovedlo se, anabáze je popsána zde.

Tudíž jsem byl nucen naistalovat Linux (ten na rozdíl od Windows ten vnitřní eMMC disk vidí), nejprve jsem zkusil Mint Mate, ale bylo to takové línější, i teploty nebyly dobré.
Pak jsem tedy naistaloval nejnovější Lubuntu, a běží to docela OK.

Vím, nevypadá to „kdovíjak“, ale funguje to. ;)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#452 Příspěvek od stani »

Trochu povzdech ohledně vhodných procesorů pro mini pc. Je to bída, s vhodnými N6000, N6005 je jich jako šafránu, aneb kde je slibovaná minideska s N6000? :?
Z těch nových (co jsou vlastně jen vylepšené Atomy, nízké TDP pouze při nízkém taktu, pak to vyletí na 25W), přichází do úvahy tak jen N300 - tady není vůbec nic.
A budoucnost? AMD nemá nic, vůbec nic, Intel připravuje nové Meteor Lake, nejdřív uváděl, že budou i 5W, no tak ty prý nakonec nebudou a ty 7W jen omezeně..

Možná bude budoucnost patřit ARM ? (i když jsem byl knim vždy skeptický), uvidíme co přinesou např. Qualcomm Oryon Nuvia.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#453 Příspěvek od stani »

Tady se popisuje, jak snížit teplotu u fanless PC. Nedoporučuje až tak podtaktování CPU nebo podpětí CPU, ale jednoznačně doporučuje snížení výkonu CPU.

Nastavení TDP v BIOSu.

Snížení TDP u Intel a AMD.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#454 Příspěvek od snl »

A co třeba takový Intel NUC?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#455 Příspěvek od Ventero1 »

NUC jsem uz dlouho nevidel v pasivu, byl predrazeny a hlavne ohlasil konec, takze do budoucna uz ne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#456 Příspěvek od stani »

Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#457 Příspěvek od snl »

Nějaké se ještě prodávají: https://www.czc.cz/mini-pc/intel/produkty

Ale nevím jestli to má všechno větrák, nebo jestli ten větrák dělá nějaké zvuky.

Zas bez větráku to asi bude víc hřát.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#458 Příspěvek od Ventero1 »

Ano - celkem jasně to bude Asus, který už předtím dělal modely PN41 apod. Určitě pojede dál i Zotac a Minisforum.
V pasivu dál jede MeLE:
https://www.amazon.co.uk/dp/B0B73LCVBC? ... okche06-21
A určitě ještě pojede Umax a leccos se najde na Alíku. Chuwi už jede s větrákem, ale třeba se ještě vrátí do pasivu.

Jinak našel jsem teď tohle:
https://www.solid-run.com/fanless-compu ... ock-r7000/

Jinak se teď snažím najít novější notebook s pasivním AMD a zatím jsem na nic nenarazil - prostě ty Athlony Silver se nějak nevyrábějí neboco ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#459 Příspěvek od Ventero1 »

Uz zadne teorie - pasivne se da i hrat - pomer cena vykon vsak je nepriznivy:
https://pctuning.cz/article/pasivne-chl ... g-hry-a-vr
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#460 Příspěvek od Ventero1 »

Smutny konec toho nejuzitecnejsiho, co Acer nabizel - dostal jsem z Acer zpravu, ze skoncila rada Swift 1, ktera mela nejspise nejlepsi pasivni ntb. Umax nebrat, tak co ted? Chuwi? Ty zrusily pasiv u minipc, tak se to da asi cekat i ntb. O dalsi pouzitelne alternative nevim ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět