linux a policia

Diskuze o tématech i mimo svět Linuxu, o dění okolo světa PC a vůbec o moderních technologiích
Zpráva
Autor
redhawk
Guru Mintu

linux a policia

#1 Příspěvek od redhawk » 12 čer 2019, 14:05

Mala zaujimavost ako sa sprava elitny utvar policie.
Notebook bol zaisteny na analyzu v 2017 a vrateny v 2019 (ano po +/-19 mesiacoch).
problemy ktore mali:
1. nepoznali filesystem (ext4)
2. problem s hladanim udajov (odt /ods / txt subory bez pripony txt)
3. problem s otvaranim suborov (odt / ods / txt / abra flexibee)
4. problem s odomknutim kryptovanej particie (VeraCrypt) ku ktorej mali heslo.

bohuzial blizsie info nemozem poskytnut, ale povedzme si, ze vsetci "zucastneni" mali vyoku skolu, par s titulom JUDr, Ing (ekonomia) a dvaja Ing (technickeho smeru)
este ze mame ludi z externeho prostredia :D
Pravděpodobně kecám.

vxmery
Poradce Mintu

Re: linux a policia

#2 Příspěvek od vxmery » 12 čer 2019, 14:45

To nie je vtipné ani ako vtip :shock:
Linux Mint 19.1 Cinnamon 64b / Xubuntu 18.04 32b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

West

#3 Příspěvek od West » 12 čer 2019, 15:19

Záleží na tom, či si obvinený, alebo svedok. V prvom prípade to ide na expertízu do kriminalistického ústavu a tam to preskúmajú solídne. Vytiahnu aj to, čo bolo v minulých rokoch zmazané a robia k tomu správu, ktorá môže mať celkom kludne aj 50 strán. V druhom prípade neviem či to tam posielajú, alebo to pozerajú len na oddelení.

redhawk
Guru Mintu

#4 Příspěvek od redhawk » 12 čer 2019, 15:56

vxmery píše:
12 čer 2019, 14:45
To nie je vtipné ani ako vtip :shock:
to nie je vtip. preto ma volali. uz sice nemam previerku a ani nie som v zozname ale niektori ma poznaju.
Pravděpodobně kecám.

redhawk
Guru Mintu

#5 Příspěvek od redhawk » 12 čer 2019, 15:57

West píše:
12 čer 2019, 15:19
Záleží na tom, či si obvinený, alebo svedok. V prvom prípade to ide na expertízu do kriminalistického ústavu a tam to preskúmajú solídne. Vytiahnu aj to, čo bolo v minulých rokoch zmazané a robia k tomu správu, ktorá môže mať celkom kludne aj 50 strán. V druhom prípade neviem či to tam posielajú, alebo to pozerajú len na oddelení.
to neviem, nevidel som spis ci slo o obvineneho alebo o svedka.
kedysi ked bholovi vzali servery kvoli afere nbusr123 tak mal servery do tyzdna spat.
Pravděpodobně kecám.

Livan

#6 Příspěvek od Livan » 13 čer 2019, 12:47

redhawk píše:
12 čer 2019, 14:05
Mala zaujimavost ako sa sprava elitny utvar policie.
Notebook bol zaisteny na analyzu v 2017 a vrateny v 2019 (ano po +/-19 mesiacoch).
problemy ktore mali:
1. nepoznali filesystem (ext4)
2. problem s hladanim udajov (odt /ods / txt subory bez pripony txt)
3. problem s otvaranim suborov (odt / ods / txt / abra flexibee)
4. problem s odomknutim kryptovanej particie (VeraCrypt) ku ktorej mali heslo.

bohuzial blizsie info nemozem poskytnut, ale povedzme si, ze vsetci "zucastneni" mali vyoku skolu, par s titulom JUDr, Ing (ekonomia) a dvaja Ing (technickeho smeru)
este ze mame ludi z externeho prostredia :D
To, že mali dotyční vysokú školu je irelevantné, pokiaľ to nebola vysoká IT-čkárskeho smeru. Mohlo ísť o jedince nedotknuté linuxom. Skôr je mi divné, že to nedali na starosť niekomu z IT kriminality, tí by si s tým mali vedieť poradiť. P.S. o technickej erudícii absolventov ekonomických a právnických škôl mám svoju mienku a nikterak lichotivú. Česť výnimkám.

redhawk
Guru Mintu

#7 Příspěvek od redhawk » 13 čer 2019, 13:37

Livan píše:
13 čer 2019, 12:47
To, že mali dotyční vysokú školu je irelevantné, pokiaľ to nebola vysoká IT-čkárskeho smeru. Mohlo ísť o jedince nedotknuté linuxom. Skôr je mi divné, že to nedali na starosť niekomu z IT kriminality, tí by si s tým mali vedieť poradiť. P.S. o technickej erudícii absolventov ekonomických a právnických škôl mám svoju mienku a nikterak lichotivú. Česť výnimkám.
tiez si myslim...
len ma todost prekvapilo, predsa len 19 mesiacov na analyzu....
len je mi divne ze ked su uz v systeme ze nevedia otvorit filemanager. islo mimochodom o ubuntu 16.04 a to nie je tak velky rozdiel oproti windows.
Pravděpodobně kecám.

takyradejianonymne

#8 Příspěvek od takyradejianonymne » 13 čer 2019, 13:52

Poněkud jsem zakuckal a nad týmž otazníkem už po ránu. Když jsem zvědavě nakoukl.
Možným vysvětlením je, že šlo o policajtskou nějakou tu jejich černotu a která by jim oficiálně lehce neprošla. Třeba taková spíše soukromá jejich kauza. Vedlejšák. Žel, nějak mně s tím mým kuckáním přišlo líto že nick, kterého jsem si hodně vážil pro jeho erudovanost a ochotu poradit, tak za situace a která je čím dál obecně horší a horší tak že spolupracuje s fízly: asi jim stačilo jen trošinku správně polochtat jeho ego a on jim na to ochotně skočil? A vysypal jim co oni potřebovali. Mně to připadá, tady na webu k Linuxu a nehledě že konkrétně k Mintu a právě v těch dalších možných souvislostech a především v možných dopadech, tohle téma tady jako moc a moc chucpe :roll: Třeba jsem to jen ale zle pochopil?

redhawk
Guru Mintu

#9 Příspěvek od redhawk » 13 čer 2019, 15:24

takyradejianonymne píše:
13 čer 2019, 13:52
Poněkud jsem zakuckal a nad týmž otazníkem už po ránu. Když jsem zvědavě nakoukl.
Možným vysvětlením je, že šlo o policajtskou nějakou tu jejich černotu a která by jim oficiálně lehce neprošla. Třeba taková spíše soukromá jejich kauza. Vedlejšák. Žel, nějak mně s tím mým kuckáním přišlo líto že nick, kterého jsem si hodně vážil pro jeho erudovanost a ochotu poradit, tak za situace a která je čím dál obecně horší a horší tak že spolupracuje s fízly: asi jim stačilo jen trošinku správně polochtat jeho ego a on jim na to ochotně skočil? A vysypal jim co oni potřebovali. Mně to připadá, tady na webu k Linuxu a nehledě že konkrétně k Mintu a právě v těch dalších možných souvislostech a především v možných dopadech, tohle téma tady jako moc a moc chucpe :roll: Třeba jsem to jen ale zle pochopil?
na dovysvetlenie, poziadal ma majitel notebooku a jeho "znamy" vysetrovatel.
cize ani zakon ani moja cest neutrpela. moja kariera v it je uz od 2014-15 ta tam tak sa tomu venujem uz len okrajovo.
kedysi som ako zamestnanec esetu robil "vacsie" svinstva

edit:
dal som to sem ako zaujimavost. divim sa ze nikto neurobil analyzu, bezne to trva do 90 dni (aj moj ntb mali zadrzany nejakych 60-70dni)
Pravděpodobně kecám.

takyradejianonymne

#10 Příspěvek od takyradejianonymne » 13 čer 2019, 18:13

Tu čest a jako ostatně součást toho ega stranou. Zákon žel ještě není ta spravedlnost. To je ošidné až nebezpečné si dnes a asi ještě více zítra a pozítří myslet. Protože se obávám tak to bude čím dál horší.
Spravedlnost by měla mít také zavázané oči. Jenže co když se té Spravedlnosti jednoduše ta hlava ustřelí, že? A zákonně. Jo, vůbec nemám na mysli teď tady v Čehúnsku a aktuálně onu komedii provozovanou po náměstí. Co předvádí hodně podivní demonstranti a že se prý o tu spravedlnost pod prý Bábišem a Benešovou bojí: to je jen průhledně zástupné.
Což ale takhle italské disco? Nebylo to má přímo káva. Ale tohle mě nedávno a viděno náhodou docela dostalo protože o tom to je co mám na mysli, pochopitelně symbolicky i když:
https://www.youtube.com/watch?v=twNlROUn_rY

Odpovědět