Booting USB Write/Format [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
tomkom18
Příspěvky: 18
Registrován: 31 led 2014, 11:16

Booting USB Write/Format [vyřešeno]

#1 Příspěvek od tomkom18 »

Ani za svet mi nejde na prvýkrát naformátovať USB kľúč a následne vytvoriť bootovacie USB z ISO súboru. Všetko na Linux Minte je super, len kvôli tejto veci musím ísť na druhé PC, kde mám WinXP a tam spraviť formát a potom aj vytvoriť bootUSB. Najlepšie to komplet spraví Universal USB Installer. V Minte je napr. USB Writer, gParted, UnetBootin, ale nie je to ono. Napríklad USB Writer nespraví správne ani linuxové distibúcie z ISO na USB. Nechápem. FAT32 tabuľku nevie spraviť bez problémov ani jeden z nich. A na zavádzacie USB je potrebný FAT/FAT32. Nevie niekto o nejakom spoľahlivom softe/utilite?
-->HP Pav DV5-C2D 2GHz+4G RAM+LM17.1 Cin -->Bratislava -->Nokia 206 dual SIM+Samsung GT i9001

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: booting USB Write/Format

#2 Příspěvek od KOLEGA »

Teď by snad mohl fungovat na formátování mintFlash (nebo se to jmenuje jinak? )
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

tomkom18
Příspěvky: 18
Registrován: 31 led 2014, 11:16

Re: booting USB Write/Format

#3 Příspěvek od tomkom18 »

KOLEGA píše:Teď by snad mohl fungovat na formátování mintFlash (nebo se to jmenuje jinak? )
No toto nepoznám,a ani nič s takým názvom som nenašiel. Jedine "usb-creator" je niečo také, ale pokaždé pri formátovaní zlyháva. Ale i tak díky.
-->HP Pav DV5-C2D 2GHz+4G RAM+LM17.1 Cin -->Bratislava -->Nokia 206 dual SIM+Samsung GT i9001

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: booting USB Write/Format

#4 Příspěvek od segfault »

K tvorbě bootovatelného USB z ISO obrazu stačí:

Kód: Vybrat vše

dd if=linuxmint.iso of=/dev/sdX
kde sdX je USB flash disk. Jen to kompletně smaže ostatní data.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

kamowski

Re: booting USB Write/Format

#5 Příspěvek od kamowski »

tomkom18, akú verziu LinuxMintu máš?
V LM16 Mate je Menu -> Príslušenstvo -> USB Stick Formatter
v cinnamone tiež
formátuje na fat32, ntfs, ext4

Ladislav
Příspěvky: 5
Registrován: 29 led 2014, 21:46

Re: booting USB Write/Format

#6 Příspěvek od Ladislav »

U mně je na prvním mistě LiLi usb creator,je jak pro linux tak pro wokna ;)

tomkom18
Příspěvky: 18
Registrován: 31 led 2014, 11:16

Re: booting USB Write/Format

#7 Příspěvek od tomkom18 »

Neviem či niekto fakt dlhodobo skúšal a používal s rôznimi kľúčami ten vstavaný USB stick formater, ale on proste robí len rýchly formát, a to je nanič vo viacerých prípadoch. V terminály som neskúšal, skúsim ten Lili USB creator. Je to asi ako Universal USB installer. Díky všetkým. ;)
-->HP Pav DV5-C2D 2GHz+4G RAM+LM17.1 Cin -->Bratislava -->Nokia 206 dual SIM+Samsung GT i9001

tomkom18
Příspěvky: 18
Registrován: 31 led 2014, 11:16

Re: booting USB Write/Format

#8 Příspěvek od tomkom18 »

No, takže ten Lili/LinuxLiveUsbCreator som na Linux nenašiel a vo Windowse to nevie spraviť WIN7 USB. Asi som mal hneď napísať, že vlastne mi ide o bootUSB aj s Windows edíciami a na to sú prikrátke tieto utility. Nevadí; zapnem staré PC a tam to vždy nejak spravím
-->HP Pav DV5-C2D 2GHz+4G RAM+LM17.1 Cin -->Bratislava -->Nokia 206 dual SIM+Samsung GT i9001

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: booting USB Write/Format

#9 Příspěvek od ulo »

Já bootovací USB flashku dělám přes utilitku syslinux (je v systému a je i pro Windows), ale pouštím z té flashky pouze linuxové věci (Clonezilla a RescueCD) čili nevím, jak by se to chovalo s Windows. Navíc by jsi musel mít nějaký multiboot zavaděč, protože syslinux, co vím, ti udělá jen bootovací flashku, ale neřeší samotný zavaděč, kde si můžeš vybírat jaký OS bude bootovat. Já používám ten zavaděč z RescueCD, jen jsem si ho upravil a začlenil do něj tu Clonezillu. Mám to jako pracovní nástroj, takže jsem si to před lety nastavil a od té doby to chodí.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

kamowski

Re: booting USB Write/Format

#10 Příspěvek od kamowski »

tomkom18 píše:Asi som mal hneď napísať, že vlastne mi ide o bootUSB aj s Windows edíciami a na to sú prikrátke tieto utility
to si mal a hneď by som ti napísal, že na to sú prikrátke všetky utility bez ohľadu na OS ;)
raz som sa s tým trápil asi týždeň, pri win musíš meniť a mazať niektoré súbory v iso ......, dá sa to ale je to na nervy
multiboot linuxových distier je jednoduchšie, aj keď utilita na to určená vo win funguje ale v linuxe nie :D :D :D

edit: ja som ju nespojazdnil, ak niekto áno, napíšte postup

Zamčeno