nefunguje kamera ve Skype for linux

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#21 Příspěvek od juhele2014 »

Před chvilkou jsem viděl a slyšel uvedenou kameru na joutube, a popravdě, žádný zázrak to není. Obvzláště, pokud máte přímé porovnání s jiným (lepším) obrazem. V dokumentaci se píše, že kamera podporuje linux od verze 2.6. Pokud se tím myslí kernel, jde to minimálně o dekádu zpátky, na wiki píšou r. 2007. To je hezké, takže pokud máš adekvátní hardware, tak to "musí" fungovat ... ;) Teď vážně - pokud ti jde primárně o obraz, a máš i kvalitní HW i rychlej internet, tak bych dal kameru do šuplíku a podíval se po něčem lepším. Nevim, jakej je to nápad, ale mobil ve funkci kamery prý lze provozovat ... :?:

https://1url.cz/YzY8V

ps: nezkoušel sem to ...

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#22 Příspěvek od soundeng »

juhele: Díky. Jde mi o to, že bych se rád, při potřebě připojit se přes Skype, který má víc lidí v mém okolí jako on-line komunikační prostředek, rychle připojil přes stolní PC, které mám prakticky pořád on-line. Teď musím startovat ntb, přihlašovat se, když mám rozdělanou práci, musím ji odhrnout a udělat prostor pro ntb ... Takhle bych jen připojil kameru, nastartoval Skype. Potřebuju kameru a takovou spolupráci se systémem a Skypem, aby opravdu stačilo jen připojit. Ne hledat v nastavení zvuku nebo možná jinde, nebo před připojením kamery restartovat... Snad by to tak mohlo fungovat i přes USB, to je má představa. Teď mám dvě kamery, jedna jede pod Linuxem v pohodě a pod Skypem vůbec, druhá pod Linuxem v pohodě a pod Skypem zafungovala jen 2x a od té doby ne. Potřebuju se nějak dobrat konce, jestli něco měnit v systému, nebo koupit novou kameru. Ale jakou, aby to fungovalo?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#23 Příspěvek od juhele2014 »

OK. Na něco přijdem. Možná by pomohlo, kdybys specifikoval dvě věci: jakou kvalitu obrazu požaduješ, a na jakém PC (parametry) to hodláš provozovat. Kvalita obrazu - jestli pal,vga, hd redy, full hd. No, pak výpis z konzole inxi -F určitě zvládneš, to už jsou reálná data a na tom se nechá stavět ...

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#24 Příspěvek od soundeng »

Díky moc.

Kód: Vybrat vše

System:
  Host: p-OptiPlex-755 Kernel: 4.15.0-134-generic x86_64 bits: 64 
  Desktop: Xfce 4.12.3 Distro: Linux Mint 19.2 Tina 
Machine:
  Type: Desktop System: Dell product: OptiPlex 755 v: N/A 
  serial: <root required> 
  Mobo: Dell model: 0DR845 serial: <root required> BIOS: Dell v: A04 
  date: 11/05/2007 
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core2 Duo E6550 bits: 64 type: MCP 
  L2 cache: 4096 KiB 
  Speed: 2213 MHz min/max: N/A Core speeds (MHz): 1: 2213 2: 2306 
Graphics:
  Device-1: Intel 82Q35 Express Integrated Graphics driver: i915 v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: intel 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1280x1024~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Q35 v: 1.4 Mesa 20.0.8 
Audio:
  Device-1: Intel 82801I HD Audio driver: snd_hda_intel 
  Device-2: KYE Systems (Mouse Systems) type: USB 
  driver: snd-usb-audio,uvcvideo 
  Sound Server: ALSA v: k4.15.0-134-generic 
Obraz určitě víc než VGA, asi 1080px. Nebudu natéčet žádná extra kvalitní videa, jen potřebuji slušný obraz přes komunikátory typu Skype, Zoom, Teams... Rád bych zvuk, který z interního mikrofonu kamery nezní jako z hrnce. Mám pocit, že některé kamery mají mikrofon v těle "zalepený" a nevyvedený k nějakým otvorům, skrz které by k nim pronikal zvuk zvnější, takže snímají jen jakési rezonance obalu kamery zevnitř. Opět: nechci studiovou kvalitu, ale ne zvuk jak z prádelního hrnce pod pokličkou. No a pak komaptibilitu s USB2 a mým Linuxem a "železem".

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#25 Příspěvek od labeent »

Ahoj,
Skype už léta nepoužíváme, ale mohu Ti potvrdit, že následující kamera funguje v Mintu pod Teams:

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/webkamera-s-mikrofonem-720p
Byly v prodeji dvě verze 720p a 1080p, my máme tu FHD. Ty další z těchto stránek nemám odzkoušené. Tato kamera funguje i s mikrofonem, ale používáme externí, když už jsme ho měli.
To byla tahle:

Kód: Vybrat vše

https://www.incomputer.cz/webkamera-s-mikrofonem-1080p
Jinak pokud nechceš utrácet za hw a máš třeba GoPro nebo starý mobil, tak se dají také použít jako kamery (a většinou kvalitnější). Ale musí se to trochu nastavovat apod., pro mě bylo jednodušší k objednávce přihodit kameru. Návody na to jsou na Googlu.

Kód: Vybrat vše

http://www.ddworld.cz/aktuality/periferie/webkamery-k-pocitacum-nejsou-a-hned-tak-nebudou-lze-je-nahradit-telefonem-ci-fotoaparatem.html

Kód: Vybrat vše

https://actiongadgetsreviews.com/how-to-use-a-gopro-as-a-webcam

Kód: Vybrat vše

https://obsproject.com/wiki/install-instructions#linux
Nemám to ale odzkoušeno !!!
Obrázek

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#26 Příspěvek od akojak »

Našiel som kopec mobilov Nokia cca. 8-11 rokov staré. Je možné tiež použiť s linuxom ako kamery?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#27 Příspěvek od Ventero1 »

Hledej ...
.. ale pochybuji. A nejsem si jist, jestli je i u nových androidů k nim klient pro linux ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#28 Příspěvek od soundeng »

Nemáte někdo zkušenost z touhle?
C-Tech CAM-11FHD

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#29 Příspěvek od menom »

akojak píše: 24 led 2021, 16:40 Našiel som kopec mobilov Nokia cca. 8-11 rokov staré. Je možné tiež použiť s linuxom ako kamery?
.

O tom pochybujem, ale mozes ich pouzit po pripojeni cez kabel do usb portu ako modem

na mobilny internet, ak to dovoli baterka a sim poskytuje data ...

:P

.
.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: nefunguje kamera ve Skype for linux

#30 Příspěvek od juhele2014 »

Pár slov k tomu hardware. Měl sem trochu tušení, že to nebude nic nového, žel stalo se ... Bios 14 let starej, paměti DDR2, kernel řady 4.x, trochu chápu, proč skype blbne. Ale jde jen o zpracování zvuku a obrazu, takže nic extra náročnýho, ale mám pár postřehů.

1- určitě by pomohla grafická karta, dle spec. je tam PCI-E16x, takže výpočty obrazu by řešila karta, nikoliv CPU
2- ve výpisu nevidím RAM. Jestli můžeš, tak aspoň 4GB.
3- kernel povýšit na řadu 5.x , i když na tomto stroji ... :?: Já osobně mám s řadou pět na LM 19.2 xfce pozitiv. zkušenosti.
4- fullhd obraz v tvém případě ztrácí smysl, bo monitor provozuješ na rozměru hd ready, tj. 1280x1024 (baj voko), takže bys to ani u sebe nemohl řádně zkontrolovat, jestli ta kamera je full HD, nebo není.
5- neuděláš chybu ani s kvalitní zvukovou kartou do PCI slotu, tedy v případě ext. mikrofonu. To by bylo výrazně lepší než. mikrofon v kameře.

Vrátil ses s tím železem o 14 let zpátky, takže není divu, že skype protestuje. S procesorem C2D přetočeným na 3GHz sem dohrál před pár lety Farkraje i Stalkera, nebo Metro, pravda jinej bord + grafická karta NVidia. Takže to jde. Pár námětů na přemejšlení máš, takže napiš, co je reálný, a co ne ... :idea:

Zamčeno