Aktuální MX

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktuální MX

#11 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 05 říj 2021, 11:27 KDE je zrovna hodne tezke prostredi - tak nevim, jestli na hodne starsich kompech bude pouzitelne - i Slax jej kvuli tomu nakonec opustil, i kdyz se ho Matejicek dlouho nechtel vzdat ... Nicmene na nejakych Core i3-2xxx (to je dnes slabsi komp - takovy uplny zaklad) uz jiste pouzitelne. Ale stejne radeji volim xfce - ten rozdil v narocich a sviznosti tam poznat jde ..
Ono to už dnes zase tak neplatí. Ta náročnost je kromě "nízkonákladových" prostředí v podstatě stejná. Viz ta Redhawkova tabulka. V podtatě +- stejné.
Já to chtěl vyzkoušet hlavně proto, že používám dost aplikací z KDE, kdy to v podstatě půlku toho prostředí nainstaluje. Ale je to pro mě dost odlišné prostředí.
Každý samozřejmě preferuje to "své". Já bych za normálních okolností nedal dopustit na Cinnamon, pro mě je to prostředí, které si lehce přizpůsobím, dotáhnu aplety, vzhledy, rozšíření a je to. K tomu si udělám rozložení, které chci. Toho dosáhnout v jiných prostředích mi dá strašnou práci, nebo to nejde nebo nevím jak. Ale poté, co mi to dělá takové problémy, kdy se mi prostředí několikrát denně ukončí a občas nenabídne ani okno na obnovu a je rovnou v nouzovém "Gnome2" vzhledu, tak samozřejmě potřebuji testnout, jestli je to mintem nebo Cinnamonem. Proto si testnu jiné distribuce, vyzkouším si nativní prostředí a pak v nich i Cinnamon. A pokud bude Cinn stále padat, tak budu muset přejít jinam. I když třeba XFCE se mi třeba tolik nelíbí, lze i dobře přizpůsobit. KDE vzhledově také nevypadá špatně. Sice nejhezčí vzhledy byly spíše modré (tmavé motivy mě zajímají), tak občas něco pěkného zeleného se také najde. Ale není to taková sláva, jako ty modré ...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktuální MX

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Ano - xfce ma opravdu dobrou prizpusobivost/ergonomii. Nechci se dohadovat zda ma Cinn lepsi - budu ti duverovat - ale urcite je v tomto smeru ve spicce. Na druhe strane (pokud se bavime o plnohodnotnotnych DE a ne o nejakych ultralightech) nejspise bude na druhem konci Mate - tak kostrbate a slozite prizpusobeni snad musel nekdo vymyslet se zamerne zlomyslnosti a nektere veci v tomto smeru, ktere ma xfce letaletouci, jsem ani neobjevil.

Jinak ty rozdily dnes spise budou na urovni GPU, nez CPU a od urciteho stupne vykonu se mininalizuji, ale pokud mas opravdu starsi stroj, tak tam sakra poznas odstupnovany rozdil mezi lxde, xfce, mate, kde a cinn. Serazeno podle stoupajici zateze a klesajiciho vykonu, pricemz kde a cinn taknejak podobne, ale ve vetsi neprospech cinn mluvi dale zminene faktory.

Cinn pro me nevypadal spatne - za me v zakladu skoro stejne jako Mate, ale verim, ze na tom bude lepe s tou ergonomii. Nicmene je to prostredi, ktere je dlouhodobe nestabilni a ma neustale potize s pretezovanim RAM i CPU. Pokud dloubodobe sledujes fora (zejmena LM), tak nejvice potizi resi uzivatele prave s timto DE. A na to ja nemam nervy - radsi udelam ustupek v designu i treba trochu v ergonomii, nez ve funkcnosti a spolehlivosti. To je pro me proste dulezizejsi. A pak - vzhled se da opravdu upravit pomoci vyberu temat a pouziti aplikaci jako Compiz i u xfce (pokud o to nekdo stoji) na takovou uroven, ze uz se ty rozdily take zmensuji temer k nerozeznani.

U xfce mi take prijde koncepce menu i nastaveni mnohem lepsi, co se tyce orientace, nez u vsech prostredi, ktere vychazeji z Gnome.
V tomhle je vtipne MX - jednak ma koncepci xfce a druhak ma paralelne sve nastroje. Je tak promakanejsi, ale trochu mi to pripomina bordel Win10 avsak s mensi mirou schizofrenie :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aktuální MX

#13 Příspěvek od alojz »

...ja osobne zatial nic ine ako MATE nepouzival...mne to pripada jednoduchy,a prisposobitelny,hlavne mate menu je dobre organizovany...obcas skusam BUDGIE...jednoduchy,znesitelny...
...modru farbu neznasam,to ma kazde distro...aj win...asitolkonadnes...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Aktuální MX

#14 Příspěvek od alfisko »

Teraz vysiel novy mx 21 na testovanie

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Aktuální MX

#15 Příspěvek od RadekD »

alojz píše: 06 říj 2021, 10:22 ...ja osobne zatial nic ine ako MATE nepouzival...mne to pripada jednoduchy,a prisposobitelny,hlavne mate menu je dobre organizovany...obcas skusam BUDGIE...jednoduchy,znesitelny...
...modru farbu neznasam,to ma kazde distro...aj win...asitolkonadnes...
A o tom to je. Já zase neznám nic jiného, než Cinnamon. Nikdy jsem s ním vážné problémy neměl, ani na slabších strojích a cokoli jiného mi způsobuje problémy: něco najít, něco přizpůsobit, použití funkcí v Cinn. běžných, atd. Třeba takové Nemo automaticky instaluji do všeho, v Caja mi řada věcí chybí a filozofii Thunar jsem nepochopil nikdy. (za vše třeba "Připojení k serveru...", abych byl konkrétnější, a je toho víc). Tím samozřejmě nemyslím MC a DC - to jsou jiné kategorie. A třeba restart Cinnamonu (když ho nějaký SW doblbne) bez zhození X-ek je prostě geniální. Prostě každý prosazuje to, na co je zvyklý.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktuální MX

#16 Příspěvek od labeent »

Takže mám nějaké první zjištění:

1) MX 21 KDE Beta2 - dobré distro, shodil jsem si ho chybou, KDE pro mě trochu španělská vesnice, ale OK.

2) Ubuntu Mate 21.10 Beta - OK, nainstalován Cinnamon, chyby se nevyskytly, respektive Cinnamon nepadal. Některé věci nefungovaly, ale asi by se vyřešilo.

3) MX Klasický XFCE 21 RC1 - dost šílená instalace (respektive jen rozdělení disků), jinak vše srozumitelné. Distro vypadá dobře, XFCE se moc neohřál, je tam Cinnamon. Zatím to vypadá dobře, ale narazil jsem na jeden problém:
a) disky (ostatní hdd) jsou vidět, ale musí se zadat heslo, aby se připojily
b) uměl jsem si to upravit v partition manageru (gparted moc neumím, používám KDE p.m.), ale tady je nová verze (viz. obrázek) a je to dost jiné, nevím, co mám zaškrtnout.
Poprosil bych tedy o radu.
Snímek obrazovky_2021-10-10_19-50-35.png
Potřebuji automatické připojení při startu systému, používal jsem i využití jmenovky místo pozice (místo SDA1 to psalo třeba Linux_zaloha).
Jinak Cinnamon běží, zatím nepadl, zajímavé je, že zvolené téma nerespektují Synaptic, XnView apod.
U instalace citelně chyběla čeština, i když byla zvolena, ale to beru, že je jen RC a nikoliv ostrá verze ...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktuální MX

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Preposilam od RH:

Potřebuji automatické připojení při startu systému, používal jsem i využití jmenovky místo pozice (místo SDA1 to psalo třeba Linux_zaloha).

riesenie sudo install gnome-disk-utility
prehladne manazovanie diskov

disky (ostatní hdd) jsou vidět, ale musí se zadat heslo, aby se připojily

To je sposobene Cinnamonom, xfce to nerobi a thunar pyta heslo len 1x

Jinak Cinnamon běží, zatím nepadl, zajímavé je, že zvolené téma nerespektují Synaptic, XnView apod.

Opat CInnamon

U instalace citelně chyběla čeština, i když byla zvolena, ale to beru, že je jen RC a nikoliv ostrá verze ...

To je aj SK este pracujeme na prekladoch
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Aktuální MX

#18 Příspěvek od alfisko »

Ja som to skusal vo virtuale, to rucne delenie disku je zbytocne komplikovane, take dvojstupnove. Ale dopatras sa. Ak tomu spravne rozumiem, tak chcete aby sa ostatne disky (napr. ntfs) pripojili automaticky po starte? Ja to mam definovane vo fstab.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Aktuální MX

#19 Příspěvek od vxmery »

Ahoj vospolok, moja skúsenosť s Cinnamon (LM 19.3)je len pozitívna. Neviem čo robím zle ale nepadá. S XFCE mám tiež dobrú skúsenosť, mal som ho na Debiane i LM. KDE má toľko všelijakých vychytávok a nastavení, že som sa v tom večne zamotal. V MX sa mi však páči a vyhovuje. Čo tu spomínané nebolo je LXQt. Mám ho teraz na Debiane a pracuje spoľahlivo.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktuální MX

#20 Příspěvek od labeent »

alfisko píše: 11 říj 2021, 08:06 Ja som to skusal vo virtuale, to rucne delenie disku je zbytocne komplikovane, take dvojstupnove. Ale dopatras sa. Ak tomu spravne rozumiem, tak chcete aby sa ostatne disky (napr. ntfs) pripojili automaticky po starte? Ja to mam definovane vo fstab.
JJ,
to potřebuji, vždycky jsem si to nastavoval a myslel jsem, že to dělám v tom KDE partition managerovi. A byl jsem překvapený jeho vzhledem. Takový jsem nikdy neměl.
Ale správně je. že to, co jsem používal je gnome-disk-utility, což jsem si ověřil hned, jak se mi to povedlo nainstalovat. Příkazem to nešlo, ale synaptic to dal na první dobrou. Odpoledne až to restartnu, tak uvidím, ale mělo by to být OK.

Jestli je problém se vzhledem nerespektujícím některé programy, respektive opačně, způsoben Cinnamonem si netroufám říct, ale moc tomu nevěřím. V Mintu to bylo také, ale v menší míře. Viděl bych to spíše problémem toho vzhledu. Ale například nativní MX vzhledy to mají vyřešené. Ideální by byla kombinace MX (tmavý motiv) a mnou zvoleného vzhledu. Protože i vlastní téma mám tmavé, a když se pak spustí Synaptic nebo třeba XnView, tak mi to vypaluje oči. A to mi štve. Ale jinak OK.
Obrázek

Zamčeno