Prechod od Win 7 k Linuxu Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#21 Příspěvek od labeent »

Barvy  — Nastavení systému_002_result.png
Dekorace oken  — Nastavení systému_002_result.png
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#22 Příspěvek od labeent »

Ikony  — Nastavení systému_004_result.png
Kurzory  — Nastavení systému_001_result.png
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#23 Příspěvek od labeent »

Úvodní obrazovka  — Nastavení systému_001_result.png
A tady jsou Win vzhledy (některé):
Stáhnout nový Celkové motivy — Nastavení systému_001_result.png

Stáhnout nový Celkové motivy — Nastavení systému_002_result.png
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#24 Příspěvek od labeent »

Stáhnout nový Celkové motivy — Nastavení systému_003_result.png
Stáhnout nový Celkové motivy — Nastavení systému_004_result.png
Takže by pár věcí asi bylo a mohl bys upravovat ...
Obrázek

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#25 Příspěvek od mszucs »

labeent píše: 11 črc 2023, 23:32 Pokud Tě to dožene, tak rozhodně doporučuji raději Win 11. Ideálně v kombinaci s Linuxem tzv. Dualboot. Tedy nastartuješ pc do toho systému, který chceš.
Je nutné si uvědomit, že Linux není Windows a nikdo negarantuje, že ten a ten program spustíš pod Linuxem nebo emulátorem Windows tedy Wine. Pokud se odmítáš učit nové věci, tak nemá smysl se do přechodu pouštět. To je třeba si na rovinu říci. A zrovna problém trvání na konkrétním Windows programu je také problematický. Pokud je výrobce programu takový osel, že to dělá jen pod Windows, tak prostě může být problém. Ještě jsou verze cloudové, kde teoreticky na systému nezáleží, ale u lokálních to problém být může.
90% uživatelů by Photoshop dokázalo nahradit Gimpem, minimálně půlka by si radši sehnala cracklý windowsácký Photoshop místo Gimpu zdarma jen proto, že u Gimpu se to dělá trochu jinak a oni se to nechtějí učit. A přitom ve Windows se učí stejně, protože Microsoft to s každou novou verzí Windows dá do jiného menu nebo podmenu či to přejmenuje a pak je sranda to hledat. Takže by takhle mohli pozměnit i postup u úpravy fotografií, ale nechce se jim. Těch zbylých 10% jsou opravdoví nebo někteří i "jakoby" profíci, co by jim Gimp nestačil třeba v rozsahu barev, škálování a já nevím ještě čeho apod.
Stejně třeba Inkscape je vektorová grafika. Super, ale dělá se v něm trochu jinak než v Illustratoru.
Atd.
Při přechodu na Linux se ale musíš s některými věcmi smířit a prostě použít alternativy ...
Pokiaľ ma to doženie, tak s s prepáčením na Linux vybodnem a nebude žiadny dualboot. Potrebujem jeden OS v ktorom viem robiť všetko a to ak je nutné aj súčasne. Nie aby som mal niečo v jednom niečo v druhom. Ja chápem, že ste tu nadšenci, ale skutočný svet je trošku iný.
Napríklad keď hovorím, že potrebujem mať Catiu tak je úplne jedno aký program mi tu navrhujete. Neviete pravdepodobne čo sa v tom programe robí a istotne neviete, čo v ňom robím ja. Naviac je to tak komplexný nástroj, že niekedy sama podpora má problém vyriešiť môj problém. Napríklad navrhnutie strihu látky s prepočtom na ohnutie a prešitie s dopočítaním presahu.
Takže keď píšem, že potrebujem to a to, je síce pekné, že sa mi snažíte pomôcť návrhom niečoho iného, ale ja to nechcem. Prosím skúsme sa dostať do reálneho sveta, kde sa ľudia s počítačmi nehrajú, ale pracujú.
Ako píšeš, 90% používateľov by to nahradilo. OK. Neberiem ti to. Ale má Gimp pokrytie Adobe RGB, relatívne, alebo kolorimetricky? Ako mi to vytlačí 12 farebná tlačiareň, aký tam bude posun v Gimpe? Má Gimp kalibrované farebné spektrum? Atď atď...
Ako som už spomínal, a už mi tu kolega dal za pravdu. Za Lightroom náhrada nie je. (Ono je, Capture One, ale s tým som sa stretol na Macu, tak to sem ani nemusíme tlačiť)
Je úplne irelevantné ako komunita Linuxu bude nazývať výrobcu programu ktorý napr. takýto software neprispôsobí Linuxu, svojim chovaním aké ste práve predviedol tomu rozhodne nepomôžete. Ono istotne ten vtip o tom ako vývojári Linuxu sa postavia na štartovaciu plochu a tvária sa, že sú lietadlo, má istú výpovednú hodnotu, avšak verím, že sa to zmení, už práve kvôli pretláčaniu Linuxu vládami Číny či Ruska. Takže by som si dovolil tvrdiť, že Linuxu svitá na zlatý vek.
Linux je myslím práve o tej slobode, voľnosti otvorenosti a tak povediac, robení si v ňom čo sa uživateľovi zachce. Tak napríklad, ja chcem spúšťať na Linuxe, Windows programy ktoré používam. Môžeme to akceptovať a nevracať sa k tomu každú chvíľku? Istotne ak to vyriešime, časom to pomôže ďalším uživateľom Windowsu pri prechode na Linux. To mi iste dáte za pravdu.
Ďakujem za pochopenie a ostatným za pomoc :)
Bohužiaľ dnes som sa k tomu nedostal, ešte stále pracujem, skúsim prejsť cez príkazový riadok inštalácie ktoré ste mi poradili vyššie čo najskôr. Ďakujem

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#26 Příspěvek od Ventero1 »

Tak ten dualboot nebo 2. PC je nutnost, pokud máš odvislou práci na tom, dokud se nenaučíš vše co potřebuješ na jiném OS. Ale ten dualboot jde i s Win7 - čistě prakticky.

Jinak osobně jsem veliký praktik a pragmatik a vím o "skutečném" světě tolik, že tomu lidé odmítají věřit - skutečný svět je úplně jiný.

Jinak Lightroom je celkem běžný raweditor (jsem si to předtím spletl), tím je asi nejlépe nahraditelný z toho všeho a má uvedenou jako alternativu pro Linux DarkTable a ten je velmi dobře hodnocen. Stejně jako ShotWell nebo RawTherapee zmiňován coby přímá náhrada. Z placených se pochvalně zmiňuje ještě Bibble5. Catia je samo alternativa ke CAD, co jsem četl - tak to je FreeCad, LibreCad a OpenSCAD:
https://itsfoss.com/cad-software-linux/
Ještě jsem našel, že Catia má úplně přímou náhradu pro Linux - Dymola - akorát je vydána jen jako RPM a musel by jsi rekompilovat do DEB.
https://www.3ds.com/products-services/c ... ola/linux/
.. a musel asi zaplatit.

Myslím, že kdo opravdu chce, tak může dopracovat projekty nebo je uložit v jiném formátu (pokud to jde) a pak prostě počítat s tím, že se bude učit zas něco nového. Spousta opensourceových alternativ umí otevírat proprietální projektové soubory. Taky jsem si teď pořídil staršího Mac, nadávám na to jak špaček - jejich koncepční a uživatelská mentalita je pro mě polodementní a hlouběji ovládat ten PC a systém je jak jezdit na osmiúhelnících místo kol. Ale učím se a najdu proto nějaké využití.

Takže jen v 1% je Win program nenahraditelný a pokud člověk opravdu také apky potřebuje a chce to dělat emulativně (za mě osobně je to ale zbytečnej crossroad či drbání se levou rukou na pravém uchu s provléknutím mezi nohama a vždy volím doubledisk-dualboot), tak ale opravdu doporučuji středně ovládnout Linux a pak se učit ovládat Wine, které je neméně složité. Máš však štěstí, že tu je Zeleno, který to má jako hobby. Jestli tu ještě je ..

Každopádně držíme palce a budeme nápomocni.
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 13 črc 2023, 04:54, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#27 Příspěvek od labeent »

mszucs píše: 12 črc 2023, 00:37 Takže keď píšem, že potrebujem to a to, je síce pekné, že sa mi snažíte pomôcť návrhom niečoho iného, ale ja to nechcem. Prosím skúsme sa dostať do reálneho sveta, kde sa ľudia s počítačmi nehrajú, ale pracujú.
Ako píšeš, 90% používateľov by to nahradilo. OK. Neberiem ti to. Ale má Gimp pokrytie Adobe RGB, relatívne, alebo kolorimetricky? Ako mi to vytlačí 12 farebná tlačiareň, aký tam bude posun v Gimpe? Má Gimp kalibrované farebné spektrum? Atď atď...
Ako som už spomínal, a už mi tu kolega dal za pravdu. Za Lightroom náhrada nie je. (Ono je, Capture One, ale s tým som sa stretol na Macu, tak to sem ani nemusíme tlačiť)
Je úplne irelevantné ako komunita Linuxu bude nazývať výrobcu programu ktorý napr. takýto software neprispôsobí Linuxu, svojim chovaním aké ste práve predviedol tomu rozhodne nepomôžete. Ono istotne ten vtip o tom ako vývojári Linuxu sa postavia na štartovaciu plochu a tvária sa, že sú lietadlo, má istú výpovednú hodnotu, avšak verím, že sa to zmení, už práve kvôli pretláčaniu Linuxu vládami Číny či Ruska. Takže by som si dovolil tvrdiť, že Linuxu svitá na zlatý vek.
Linux je myslím práve o tej slobode, voľnosti otvorenosti a tak povediac, robení si v ňom čo sa uživateľovi zachce. Tak napríklad, ja chcem spúšťať na Linuxe, Windows programy ktoré používam. Môžeme to akceptovať a nevracať sa k tomu každú chvíľku? Istotne ak to vyriešime, časom to pomôže ďalším uživateľom Windowsu pri prechode na Linux. To mi iste dáte za pravdu.
Ďakujem za pochopenie a ostatným za pomoc :)
Bohužiaľ dnes som sa k tomu nedostal, ešte stále pracujem, skúsim prejsť cez príkazový riadok inštalácie ktoré ste mi poradili vyššie čo najskôr. Ďakujem
Kdybych byl mladý a urážlivý, tak bych se asi urazil. :D

I když Ty si tady taky pronášíš názory typu vy máte čas si hrát, ostatní musí pracovat. My si taky s pc nehrajeme tak, jak to popisuješ, taky musíme pracovat (studovat, starat se o rodinu, chodit ven s kamarády - doplň si co chceš). A přesto se Ti snažíme poradit v něčem, čím už jsme si prošli. A pokud tady já nazvu někoho jak ho nazvu, tak je to jen v rámci konstatování tady, nesnažím se nikoho urážet. Pokud to chceš slovy reálného světa, tak mnoha vývojářům se nevyplatí věnovat se Linuxu kvůli malému rozšíření. Prostě se jim ten čas nevrátí finančně zpět. Existují nadšenci, kteří to dělají jen proto, že to chtějí dokázat apod., ale jsou to jen spíše čestné vyjímky.

Ale pokud přijde nový uživatel a říká něco ve stylu. "Jsem tady, instaluju Linux, ale chci tam za každou cenu spouštět tohle a tohle ...", tak já se cítím spolu s ostatními povinen mu říci: "Hele počkej, tohle není ta správná cesta. Jsou tyhle možnosti (a,b,c). Máš možnost použít instalačku toho v Linuxu, můžeš zkusit alternativu, můžeš se pokusit emulovat prostředí pro běh toho programu. Ale prostě nečekej, že je to stejné, dokonce to ani tak nemusí fungovat nebo vyhovovat". A nebude to pak chyba Linuxu. Bude to chyba vývojáře, že to nedělá pro víc systémů (ale jemu to je třeba jedno) nebo chyba mezi klávesnicí a židlí (že to prostě chceš tak a tak). Nic víc nic míň.

No a pokud chceš hodnotit moji práci pro komunitu Linuxu a těchto i jiných stránek, tak si vyhledej moje rady zde ve fóru, články na webu apod. A potom zhodnoť, jestli mě jedno slovo (osel), navíc použité jen explicitně tady v diskuzi, zařadilo navždy mezi Ty, kteří Linuxu ublížili a ubližují.

Jinak chápu Tvé naznačení, pokud se mě na něco Ty nebo ostatní nezeptáte, nebudu již v tomto "Tvém" vláknu si plácat játra a jen Ti popřeji úspěšný výsledek. Ať to bude v Linuxu (také bych byl raději), nebo v nových Windows. Prostě ať se daří.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#28 Příspěvek od Ventero1 »

Takže jsem se dočetl, že Wine není emulace, ale překladač. Tady je pro zájemce podrobnější článek pro lepší orientaci o rozsáhlosti a užívání:
https://pctuning.cz/article/jak-na-spou ... od-linuxem
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#29 Příspěvek od Ventero1 »

Tak Zeleno pise (dal to na Ubuntu), ze otestoval instalaci Catia v5 a povedlo se. Funkcnost posoudit nemuze, bo nezna ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#30 Příspěvek od mszucs »

menom píše: 11 črc 2023, 19:08 .
Na začiatok by som sa skúsil spýtať, čo prosím znamená toto:? Píše sa to u toho Twister UI https://twisteros.com/twisterui.html
"DO NOT run as root or sudo. Install under your regular user. Running as root or with sudo will break the install process."
Mám čisto nainštalovaný Mint, vytvoril som si tam uživateľa ako mi ponúklo, ale či som root alebo sudo?
A to je vina tych, ktori vytvorili ten instalacny subor s koncovkou .run a mohli urobit balik .deb, ktory by sa dal nainstalovat dvojklikom.
Ked pisu neinstalovat ako root ci so sudo, tak nic zlozite.

1- spustit terminal a prepnut sa do zlozky, kde je ten subor stiahnutý (ak je v zlozke Stiahnuté) pomocou prikazu cd:

Kód: Vybrat vše

cd ~/Stiahnuté

Za cd je medzera, znak tilda, lomitko a velkym S zacina slovo Stiahnuté
.
2- spustit instalacny subor zadanim prikazu v terminali:

Kód: Vybrat vše

./TwisterUIv2-1-2-Install.run

V tomto druhom prikaze je prvy znak bodka, druhy znak lomitko, treti znak velke T ....... a tak dalej, lebo
zalezi na kazdom znaku, musia sa dodrzat velke a male pismena aj medzera v tom prvom prikaze, aby to prebehlo OK.
Ďakujem, ale prístup bol odmietnutý, neviem prečo.

Mimochodom musím Linux pochváliť, bo cvične a neplánovane nasadený na ministerstvo ako pracovný nástroj mojej sestry keď bola na homeoffice a jej NTB odmietal načítať pracovné prostredie ktoré spracovali ich ITáci... ani na odporúčanom Chrome to nešlo. Tu bezproblémov cez Firefox porobila čo trebalo. Zatiaľ malý dôkaz, že sestra bezproblémov Linux zvládne (teda ešte printscreen jej robil problém, ale to je len detail)

Ja som v piatok odovzdával projekt a tak som slávil, že sa k tomu už dostanem rozpísal som správu a hľa... dopisujem ju až v nedeľu :lol:
Idem ďalej skúšať, navnadili ste ma úspechom inštalácie Catie :)
Přílohy
Snímka obrazovky_2023-07-14_19-07-25.png

Zamčeno