Prechod od Win 7 k Linuxu Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#31 Příspěvek od Ventero1 »

To jsou ty ženy - co je jednoduché, to je pro ně komplikované a když ne, tak to nějak zkomplikují - protože v Linuxu mi zrovna ten screenshot přijde daleko lépe vyřešený - stiskneš a hned máš nabídku na uložení do souboru. Ve Win musíš otevřít další aplikaci a tam screenshot vložit a pak uložit. To je jednoznačně přímočařejší a jednodušší ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#32 Příspěvek od menom »

.
mszucs píše:Ďakujem, ale prístup bol odmietnutý, neviem prečo.

Jednoduchy prikaz v terminali ls ukaze, ci je tam ten subor, alebo je to este v dalsej zlozke

Kód: Vybrat vše

ls

Treba este skontrolovat pravym tlacitkom klik na subor, Vlastnosti a na karte Prava
ci je povolene spustenie ako programu, ak neni tak zaskrtnut, zavriet a zopakovat prikaz na spustenie v terminali.
.
Snímka obrazovky_2023-07-16_18-13-55.png


.
.

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#33 Příspěvek od mszucs »

menom píše: 16 črc 2023, 18:25 .
mszucs píše:Ďakujem, ale prístup bol odmietnutý, neviem prečo.

Jednoduchy prikaz v terminali ls ukaze, ci je tam ten subor, alebo je to este v dalsej zlozke

Kód: Vybrat vše

ls

Treba este skontrolovat pravym tlacitkom klik na subor, Vlastnosti a na karte Prava
ci je povolene spustenie ako programu, ak neni tak zaskrtnut, zavriet a zopakovat prikaz na spustenie v terminali.
.
Snímka obrazovky_2023-07-16_18-13-55.png

.
Ďakujem!
Paráda, presne v tom to bolo!
Takže vítam v Twister UI :)
Snímka obrazovky_2023-07-16_21-40-48.png
Teraz je na rade Wine, skúšal som to nainštalovať cez klasického správcu aplikácii ale ani otvoriť mi nešiel.
Neviem kde je zas problém, idem to pohľadať.
Snímka obrazovky_2023-07-16_21-45-56.png

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#34 Příspěvek od Ventero1 »

Wine se neotvira - to neni jako prohlizec nebo tak neco. Runtime taky neotviras, Jawu neotviras atd. - je to prostredi.
Tak nastaveni muzes otevrit.
Precti si ten clanek a kdyz tak hledej na internetu, jak instalovat aplikace do Wine.
Jinak je asi lepsi instalovat ze stranek vyvojare - ani na ty jsi se nepodival - ze?
Tvuj pristup je opravdu dosti zvlastni - takovy hurvinkovsky ..

Ale kazdy ma svuj styl a kdyz te to bavi, tak proti Gustu zadny disputat .. Jen je to pak pro nas obtiznejsi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#35 Příspěvek od mszucs »

Ventero1 píše: 16 črc 2023, 22:14 Wine se neotvira - to neni jako prohlizec nebo tak neco. Runtime taky neotviras, Jawu neotviras atd. - je to prostredi.
Tak nastaveni muzes otevrit.
Precti si ten clanek a kdyz tak hledej na internetu, jak instalovat aplikace do Wine.
Jinak je asi lepsi instalovat ze stranek vyvojare - ani na ty jsi se nepodival - ze?
Tvuj pristup je opravdu dosti zvlastni - takovy hurvinkovsky ..

Ale kazdy ma svuj styl a kdyz te to bavi, tak proti Gustu zadny disputat .. Jen je to pak pro nas obtiznejsi ...
Neviem prečo mi to predtým nešlo, keď sa nainštaloval Twister UI tak som tam mal už aj Wine.
Mimochodom zdravím z toho prostredia, otvárať sa dá otvoriť, napr. keď niekto crackuje svoju verziu software...
a vyzerá to takto.
Snímka obrazovky_2023-07-16_22-52-15.png
Čo sa týka či som sa pozeral na stránku vývojára, áno pozeral. Ale nešlo mi to nainštalovať. Mám taký dojem, že ako sa sekla inštalácia toho Twister UI tak to nepustilo ostatné inštalácie.

Ešte poznámka, keď som inštaláciu Twister UI vykonal klasicky ako poznám z Winu, teda nie cez command, tak sa to "inštalovalo" skoro 4h, a výsledok bol takýto. Potom som zvolil kódovanie UTF-8 a dal som skúsiť znova, chrúmalo to inštaláciu ďalších 30min, ale výsledok nebol žiadny.
Snímka obrazovky_2023-07-16_20-10-43.png
Potom inštalácia cez príkazový riadok trvala pár minút

Musím teraz rozbehať spôsob ako sa dostať na zdielané súbory v mojom Windows 7 počítači, pričom teraz sa ani neviem dostať cez ikonu sieť Windows.
Snímka obrazovky_2023-07-16_23-00-08.png
Mimochodom nejde mi KM Player. Stretol sa s tým už niekto?

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#36 Příspěvek od mszucs »

Stala sa mi taká nepríjemná vec, neviem si to vysvetliť, zrazu mi mrzne touchpad, trackball mi ide normálne bez sekania, klávesnica tiež bez problémov, ale touchpad normálne mrzne. Stretol sa prosím už niekto s týmto?
ďakujem.
Idem zatiaľ googliť.

Edit:
Toto z oficiálnej stránky nepomáha
Screenshot 2023-07-16 at 23-45-36 Linux Mint 21 Cinnamon Release Notes - Linux Mint.png

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#37 Příspěvek od mszucs »

Kiež by som tomuto návodu rozumel a vedel ho vyskúšať, vedel by ma prosím niekto naviesť?
https://ubuntuforums.org/showthread.php ... st12817788

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#38 Příspěvek od menom »

.

To je stare, netreba to skusat.

Ohladom toho touchpadu - povolil si v nastaveniach tie gesta ?
Mozno treba prejst nastavenia .....
Neni moc obsadena RAM, vtedy zacne zapisovat do swapu a moze to spomalit system.

.
.

mszucs
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2023, 12:53

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#39 Příspěvek od mszucs »

menom píše: 17 črc 2023, 00:01 .

To je stare, netreba to skusat.

Ohladom toho touchpadu - povolil si v nastaveniach tie gesta ?
Mozno treba prejst nastavenia .....
Neni moc obsadena RAM, vtedy zacne zapisovat do swapu a moze to spomalit system.

.
Nie, to som odinštaloval ako to začalo blbnúť. A kurzor mi nezamŕza keď používam ten "klitoris" v klávesnici, len s tým sa robí neskutočne zle.
Robí mi to od štartu OS. Chvíľku to ide, a zamrzne a po 2s cca to zas ide a zas zamrzne. Pozerám, že disk neswapuje. Ram mám 16GB + 16GB swapu na 512GB M2 SSD.
Aké nastavenia máš na mysli? v tých nastavení touchpadu sa toho moc meniť nedá

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Prechod od Win 7 k Linuxu

#40 Příspěvek od menom »

.

V cinnamon settings sa maju dat povolit - zapnut gesta, ak to tam neni tak asi v novsej verzii bude.

To spomalenie som mal, ked firefox vyzieral RAM a bolo malo pamate a zacal pisat do swapu.

.
.

Zamčeno