Proč je ten "Linux" tak velkej?

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Proč je ten "Linux" tak velkej?

#1 Příspěvek od snl »

Byly časy WinXP, kdy ta upravená instalačka měla 100 MB a to byl základ funkčního systému, který pak i na starým počítači s klasickým HDD startoval do 15 vteřin a třeba "průzkumník" souborů běžel tak nějak instantně, bez prodlevy.

Dnes jak ty nové Windowsy, tak i všechny pro běženého uživatele použitelné distra Linuxu se nevejdou pod 1 GB a výkonnostně jsou všechny prakticky na stejné úrovni, max. rozdíl jestli zabírají o něco víc nebo míň RAMky.

Ale ono je to stejně skoro jedno, protože hlavním "žroutem" je dnes stejně prohlížeč internetu.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#2 Příspěvek od menom »

.

Ta velkost stale sialene narasta:

linuxmint-20.3-xfce-64bit = 2,1 GB (2 126 544 896 bytes)
linuxmint-21-xfce-64bit = 2,4 GB (2 415 585 280 bytes)
linuxmint-21.1-xfce-64bit = 2,6 GB (2 647 666 688 bytes)
linuxmint-21.2-xfce-64bit = 3,0 GB (2 957 324 288 bytes)

Nikde neni ani zmienka o nejakom minimal systeme, ale bude Edge s novym jadrom ... :D

.
.

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#3 Příspěvek od snl »

Edge jako ten prohlížeč od M$?

No já právě nevím, jestli je ta velikost jenom tím, že tam jsou všechny ty ovladače HW, ale ono i jak relativně dlouho ten system bootuje ve srovnání třeba s těma XPčkama o něčem vypovídá.

Asi už ti programátoři nejsou co bývali a neumí vytvořit programy na nějaké té úrovni programování bližší tomu strojovému kodu nebo nevím.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#4 Příspěvek od menom »

.

Nee, Edge iso instalacka ako samostatna edicia Linux Mint s novym jadrom pre nove stroje.

Novy linux je pre novy HW hlavne ...

.
.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#5 Příspěvek od labeent »

snl píše: 10 srp 2023, 16:25 Edge jako ten prohlížeč od M$?

No já právě nevím, jestli je ta velikost jenom tím, že tam jsou všechny ty ovladače HW, ale ono i jak relativně dlouho ten system bootuje ve srovnání třeba s těma XPčkama o něčem vypovídá.

Asi už ti programátoři nejsou co bývali a neumí vytvořit programy na nějaké té úrovni programování bližší tomu strojovému kodu nebo nevím.
Tak o tom jsem psal už dávno. Od okamžiku, co se začali prodávat SSD, tak mi přijde, že vývojáři přestali optimalizovat systémy, protože se spoléhají, že to dožene rychlost disků, velikost pamětí a 90 jader procesoru.

Jinak Linux je větší než minimal XP instalačka i z toho důvodu, že distribuce obsahuje spoustu programů, co ve Windows nejsou, respektive sis je musel po instalaci systému nainstalovat ručně sám.
Na jednu stranu je to dobře, že se tím usnadní práce začátečníkům nebo takovým těm věčným začátečníkům a zase některým pokročilejším uživatelům to vadí.

Dnes v době USB flash používaných jako instalační médium je to celkem jedno.
Obrázek

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#6 Příspěvek od snl »

Jo přesně - jakoby hřešili na to, že se zrychlil hardware - hlavně ty SSD disky udělaly v tomhle rozdíl. Na starým HDD je to poznat o dost víc ten rozdíl v rychlosti těch starších vs. novějších systémů.

Ono ani nejde tak o tu velikost - kromě tedy těch programů tam je i hodně těch ovladačů pro všechen hardware - spíš je škoda té neefektivity, ale možná jsem zbytečně moc perfekcionista. Hlaví je, aby to bylo stabilní a bezpečný - ani o tu "spotřebu" RAM až tak nejde minimálně u těch novějších počítačů.

Otázkou taky je, jestli prohlížeč internetu by nemohl být "lehčí" nebo možná nějak víc integrovaný do toho systému ve stylu starýho Internet Exploreru, aby se typicky načet do RAMky hned při startu systému (vím že jsou alternativy jako Midori, ale tam nebude ta funkcionalita - addony)
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#7 Příspěvek od West »

Neviem o akom internet browseri je reč, ale FF je možné nastaviť tak, aby bežal kompletne celý z RAMky. Pri starších SSD to bolo odporúčané nastavenie, pretože FF každých pár sekúnd niečo zapisuje.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#8 Příspěvek od Ventero1 »

To bude nekde v tech hlubokych nastavenich, ne? V beznen uzivatelskem to tam nevidno ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#9 Příspěvek od snl »

Tak u Firefoxu jsem už zkoušel ledasco - různé ty keše apod., ale myslím že to nemělo nějaký efekt (zlvášt ted se SSD diskem už to asi nebude moc významný)
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Proč je ten "Linux" tak velkej?

#10 Příspěvek od West »

Kešovanie na disk je potrebné vypnúť aby to chodilo z RAM. Mne išlo skôr o to, aby FF nezapisoval furt na SSD.
browser.cache.disk.enable

Zamčeno