Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#1 Příspěvek od pepestar »

Zdravím, mám otázku, že aký je rozdiel medzi prostrediami. Či sa používa pri daných prostrediach napríklad aj Wayland alebo X11. Skúšal som na starom PC Mint 21.2 Cinnamon a nešiel mi Redshift. Vypísalo mi, že v prostredí Wayland nefunguje. Redshift som neopravil. Dík

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#2 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 02 říj 2023, 18:31 Zdravím, mám otázku, že aký je rozdiel medzi prostrediami. Či sa používa pri daných prostrediach napríklad aj Wayland alebo X11. Skúšal som na starom PC Mint 21.2 Cinnamon a nešiel mi Redshift. Vypísalo mi, že v prostredí Wayland nefunguje. Redshift som neopravil. Dík
Ahoj,
základní rozdíl je hlavně v náročnosti.

Cinnamon je nejnáročnější, má své plusy i mínusy.
Mate je co se týká náročnosti někde uprostřed, je to prostředí více tradičně pojaté,
XFCE je z těchto prostředí nejméně náročné, bývalo graficky takové strohé, ale to už dávno neplatí. Je také výchozím pro MX linux, který se stává jedním z nejstahovanějších dister Linuxu.

Já osobně provozuji MX linux s KDE. To bývalo velmi náročné prostředí, což už dnes neplatí a zvládá ho i slabší pc. Graficky je to asi nejpropracovanější prostředí, jaké může být ...

Můžeš kouknout třeba zde na starší článek:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05/idealni-tema-vzhled-04-2/
Na příkladu v článku vidíš, že po úpravách mohou všechna prostředí vypadat téměř stejně ...
Obrázek

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#3 Příspěvek od pepestar »

A čo používaš v týchto prostrediach na redukciu správu farieb? Farebného prostredia. Deň a noc. Teraz mi v Minte nešiel Redshift. V prostredí Gnome a KDE sa to dá nastaviť. A ostatné prostredia? Keď nefunguje taký program ako napríklad Redshift?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Tady pekny trojclanek:
https://www.linuxexpres.cz/software/gra ... x-1-2-x-dm
Tady pekne podrobne o zakladnich prostredich:
https://pctuning.cz/article/linux-vyber ... rostredi-2
A tady jeste neco v angl.
https://www.makeuseof.com/tag/best-linu ... ironments/

To by melo pro zakladni orientaci stacit a kdyztak se doptej konkretne a pripadne rekni potreby, stroj a nech si doporucit.
To bude zase mazec diskuze :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#5 Příspěvek od pepestar »

Perfektný článok, skúšal som už asi polovicu. Niektoré mi viac pasovali. Napríklad asi najviac Gnome, KDE. Potom som skúšal XFCE,Mate, Cinnamon. Ostatné nie. Keby som sa rozhodol pre vyskúšanie nejakého distra, možno by som skúsil niečo ani nové. Síce Solus používa tiež iné prostredie a nebolo zlé. Skúšal som install Devuan ale pred koncom mi vypísalo ERROR. Síce dokončilo install, ale nietuším či dobre. V Minte mi nešiel Redshift, ešte som sa nedostal k tomu aby som skúšal ďalšie možnosti, lebo som sa s tým hral 2 dni a nešiel mi. Pri Ubuntu mi vypadáva net...
:D

Neviem čo skúsim na tomto staršom PC, ale zatiaľ ide. MX mi je nesympatický.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2792
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#6 Příspěvek od Ventero1 »

MX je jeden z nejvybavenejsich Linuxu.
Sympatii snad dela to prostredi a MX se distribuuje s KDE a XFCE, coz jsou pro me asi nejsympatictejsi DE. Jeste tam jde prepnout na tusim Fluxbox, kdyz ma nekdo ultraplecku.

Preferuji xfce, protoze vetsinove uzivam slabe kompy az plecky a toto je dostatecne svizne, hodnotne a uzivatelsky zdarile prostredi narozdil od tech ultralightu. Pod LX bych uz nesel, pokud by to neslouzilo jako nejaky server ci kolkcni stanice se zakladnim GUI pro lepsi orientaci.

Pro me je krajne nesympaticke Gnome a prakticky vse, co z toho vychazi - ani Mate me nenadchlo.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#7 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 04 říj 2023, 18:49 Perfektný článok, skúšal som už asi polovicu. Niektoré mi viac pasovali. Napríklad asi najviac Gnome, KDE. Potom som skúšal XFCE,Mate, Cinnamon. Ostatné nie. Keby som sa rozhodol pre vyskúšanie nejakého distra, možno by som skúsil niečo ani nové. Síce Solus používa tiež iné prostredie a nebolo zlé. Skúšal som install Devuan ale pred koncom mi vypísalo ERROR. Síce dokončilo install, ale nietuším či dobre. V Minte mi nešiel Redshift, ešte som sa nedostal k tomu aby som skúšal ďalšie možnosti, lebo som sa s tým hral 2 dni a nešiel mi. Pri Ubuntu mi vypadáva net...
:D

Neviem čo skúsim na tomto staršom PC, ale zatiaľ ide. MX mi je nesympatický.
MX je super základ, je nutno si to uspořádat k obrazu svému, jak Ti vyhovuje. Ale to všechno.
Také je velký pokrok mezi verzemi. Osobně preferuji nejnovější MX23. Oproti mému zkoušení prvního MX před lety je to úplně něco jiného.
A pro Tebe by mohl být ideální - ten Devuan/Debian je už upravený pro "běžné" lidi. :mrgreen:

Na Tvoji druhou otázku - já si s barvami nehraju, mě s tím pracuje sám monitor Eizo a to mě stačí.
Obrázek

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#8 Příspěvek od pepestar »

Porozmýšlam,pozriem na nete. Dík

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#9 Příspěvek od pepestar »

Dal som do PC Lenovo G 70-80 MX Linux 23 a zatiaľ mi ide dobre. Má strašne veľa aplikácií, všetko som nastavil, dva softy doinštaloval len neviem či má MX vlastnú funkciu na redukciu farieb na večer aby monitor šetril oči. Redukcia modrej farby- Ako napríklad Redshift. Mám doinštalovať redshift alebo má vlastnú aplikáciu? Ak áno tak akú? A videl som, že sa dajú inštaloval aj jadrá- Kernel. Možno by som dal aj na nový PC. Stačí nainštalovať nový Kernel napríklad 6.4 a dať čistenie? Odstrániť starý? Potom ešte popozerám aplikácie čo som tam videl ,ale išiel dobre aj na tomto starom. Super
;)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#10 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 05 říj 2023, 10:02 Dal som do PC Lenovo G 70-80 MX Linux 23 a zatiaľ mi ide dobre. Má strašne veľa aplikácií, všetko som nastavil, dva softy doinštaloval len neviem či má MX vlastnú funkciu na redukciu farieb na večer aby monitor šetril oči. Redukcia modrej farby- Ako napríklad Redshift. Mám doinštalovať redshift alebo má vlastnú aplikáciu? Ak áno tak akú? A videl som, že sa dajú inštaloval aj jadrá- Kernel. Možno by som dal aj na nový PC. Stačí nainštalovať nový Kernel napríklad 6.4 a dať čistenie? Odstrániť starý? Potom ešte popozerám aplikácie čo som tam videl ,ale išiel dobre aj na tomto starom. Super
;)
Pokud máš nový počítač, tak nejlepší je stáhnout instalaci AHS. Je tam k dispozici.
Obrázek

Zamčeno