Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#11 Příspěvek od pepestar »

Na lenovo nechám toho a na nový asi skúsim AHS. Už som to našiel. Vidím ,je tam kernel 6.4 . Ok ,dik

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#12 Příspěvek od pepestar »

Ešte mi poradte čo s redukciou jasu monitora. Navečer keď prepnem jeden PC na telku tak nemusím nič nastavovať v MX Linuxe v prostredí XFCE a druhom PC v prostredí XFCE keby som chcel redukciu jasu, tak mám nainštalovať redshift? Skúšal som,ale nešiel mi. Vypísal chybu. Nefunguje pod Waylandom. Zase...aj tu. Ako v Minte. Čo s tým?

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#13 Příspěvek od pepestar »

Momentálne som doinštaloval geoclue2 cez terminál a reštartoval PC. Zatiaľ mi to nevyhadzuje-Chybu. Ak mi to pôjde tak by mi malo ísť už všetko čo som chcel. Ešte popozerám nainštalované programy. Nastavil som čo sa dalo. Doinštaloval jazyk do LibreOffice, soft čo som chcel a pod. Dúfam, že pôjde všetko. Zostal by som momentálne pri MX linuxe.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#14 Příspěvek od labeent »

pepestar píše: 05 říj 2023, 13:37 Momentálne som doinštaloval geoclue2 cez terminál a reštartoval PC. Zatiaľ mi to nevyhadzuje-Chybu. Ak mi to pôjde tak by mi malo ísť už všetko čo som chcel. Ešte popozerám nainštalované programy. Nastavil som čo sa dalo. Doinštaloval jazyk do LibreOffice, soft čo som chcel a pod. Dúfam, že pôjde všetko. Zostal by som momentálne pri MX linuxe.
Tak hodně věcí tam je rovnou po instalaci nebo v MX instalátoru software, což je fajn. Je to Debian/Devuan, takže jdou doinstalovat .deb balíčky pokud je program má. Lze nainstalovat i Flatpack, měly by fungovat i .appimage. No a samozřejmě by měly fungovat i návody pro Debian/Devuan, takže možností je fakt hodně.

A velkou výhodou je, že se dost rozšiřuje a má ho i náš bývalý kolega tady, Redhawk, takže občas i nějaká ta rada se dá vyptat.

Osobně bych tady nejradši udělal ještě podfórum přímo pro MX Linux a fóru by to jen prospělo. Hodně z těch věcí by pak pravděpodobně fungovalo i pod Linux Mint Debian Eddition, což je třeba distribuce, která teď vyšla v nové verzi. Tyto stránky to však ještě neoznámily ...
Obrázek

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#15 Příspěvek od pepestar »

Dík za rady

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#16 Příspěvek od alojz »

MX mi je nesympatický.
...ani mne... :roll: :oops: :mrgreen:
...mne je MATE velmi sympatický...
...nič iné som zatial nemal,okrem budgie,raz,tiez nebol sympatický... :roll: :shock: :o
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#17 Příspěvek od pepestar »

:roll: :lol: raz som počul... Neviem kde... Kým nevyskúšaš nevieš...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#18 Příspěvek od labeent »

alojz píše: 05 říj 2023, 20:47
MX mi je nesympatický.
...ani mne... :roll: :oops: :mrgreen:
...mne je MATE velmi sympatický...
...nič iné som zatial nemal,okrem budgie,raz,tiez nebol sympatický... :roll: :shock: :o
Když jsem poprvé zkoušel MX, tak mi nešly některé věci, nelíbilo se mi XFCE apod. Vrátil jsem se rád k Mintu.
Nejraději mám Mint s Cinnamonem, tak k němu. Postupně se ale začala naplňovat slova, kterým jsem nevěřil, že je to nejméně odladěné prostředí. Mě se naopak zdálo, že jako nové prostředí je ideální. Jenže když po letech používání různých verzí Cinnamonu začal blbnout, bral jsem to jako malou chybku. Ono se to ale začalo stávat čím dál tím častěji, až se to přestávalo líbit i mě.
Zkoušel jsem různé běžné distribuce až jsem dal šanci novějšímu MX. A systém se mi zdál lepší než předtím. Tak jsem udělal rouhačskou věc a nainstaloval do MX Cinnamon. Běžel, pár rozdílů bylo třeba vyřešit, ale co jsem zjistil, chyba se opakovala. Méně často než v Mintu, ale opakovala. A tehdy jsem pochopil, že chyba je prostě spojená s novou verzí Cinnamonu a s tím těžko něco udělám. Jednalo se o chybu bez nějakého výpisu, Cinnamon se ukončil a spustil se Gnome v nouzovém režimu. Taková chyba se i špatně nahlašuje, natož aby se vyřešila. Důvodů může být X, může na to trpět jen málo pc apod. Jediná šance byla, že by to opravili vývojáři v nějakém dalším vydání. Poslední dobou mi ale přišlo, že jdou přesně opačným směrem. Hrajou si s blbými ikonkami (mě se jejich styl osobně vůbec nelíbí), ubrali další možnost v grafickém nastavení tématu (min/max/zavřít ikony například) atd., ale funkčnosti prostředí moc nepřidali. A rozhodl jsem se, že už mě to nebaví. I pitomý Windows na pracovním pc běžel bez zbytečných chyb a to už mě nadzvedlo.
Takže jsem si tady hodil pár dotazů a nakonec vyzkoušel MX v XFCE tak, jak byl vydán. A většina věcí byla OK. Já nejsem zastáncem úplně minimalistických distribucí, jsem rád, když je distribuce vybavená, nebo má alespoň výbavu v repozitářích. A to MX má a měl. Jenže já prostě mám rád prostředí jemně omalovánkové. A to MX, i když udělal hodně, v XFCE není. Je mnohem grafičtější než klasické holé XFCE, ale ještě to není ono. A tak jsem na doporučení vyzkoušel MX s KDE. A když už, tak rovnou AHS s podporou nového hw, i když jsem měl hw starší. Líbilo se mi, že je tam nové jádro apod. A ono to běželo fakt super. Postupně jsem vyřešil všechny drobnosti a systém OK. Žádné debilní padání apod. A pak jsem se pustil do grafiky a vzhledů. Dalo to práci, jednou jsem si to i "pos**l", ale to jsem věděl, že bylo mojí chybou. A pak jsem našel vzhled (kombinace různých vzhledů), různé doplňky (čti applety) apod. a udělal jsem si rozložení v podstatě téměř totožné s tím, jaké jsem měl v Cinnamonu. To značně urychlilo práci se systémem, protože jsem na to byl zvyklý. A rozhodlo to.
Pak přišel nový MX v betě a já si ho rovnou nainstaloval. A byl zase vidět posun vpřed.

A proč to celé píšu? Je zapotřebí při zkoumání okolí dát občas šanci i tomu, co nebylo třeba ve svém začátku úplně super. Je pravda, že Mint byla strašně dobrá a úspěšná kapitola mého linuxového života. Používal jsem ho od Mint 10 Gnome a na některých pc stále je. Ale pokud Tě něco zlobí, nemá smysl se neustále držet tady, když jinde to může být OK.
A já raději používám aktuální verze, proto mi občas překvapí, že někdo řekne, že má x let starou verzi a přechází na jinou distribuci a přitom jeho původní je už o dvě třídy (v případě Mintu 6 vydání) dál. Alespoň zkoušku toho live systému by si zasloužil. Podobně s MX. MX 23 je úplně někde jinde než MX19. Atd.

Přeji všem ať jim jejich systém vyhovuje a užívejme Linuxu.
Obrázek

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#19 Příspěvek od pepestar »

Musím uznať, že ja som tiež skúšal asi MX19 a teraz som dal do PC MX 23. Mám jeden starší PC Lenovo a pri niektorých distrách to už nie je bohviečo. V Ubuntu mi stále vypadáva net. Ide minútu a vypadne, potom ide. Zase vypadne , ide a podobne. Aj s ostatnými mám nejaké problémy. Včera som tam dal MX 23 xfce, všetko som preskúmal, niečo zle prestavil, dnes som doma dal som tam KDE a nezaznamenal som žiaden problém. Už som prešiel všetky nastavenia, prišiel na to ako doinštalovať jazyky, ako čo nastaviť. Všetko sa nastavuje a inštaluje jedným klikom. Nezaznamenal som žiaden problém. Asi ho cez víkend dám aj do nového PC s AMD Ryzen. Verziu MX Linux ahs. Som prekvapený že ako ľahko ide a bez problémov aj na tom starom Lenovo. Dík

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Rozdiel medzi prostrediamy-Cinnamon,Mate,Xfce

#20 Příspěvek od alojz »

...pán labent mx linux strucne zhrnul... :shock: :shock: :shock:
...pri mojom bádani v desktopoch,nie v distribuciach,tak najviac sa mne pacilo deepin,konkretne ubuntu DDE... :roll: :roll: :roll: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno