Dualboot gpt/mbr

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Dualboot gpt/mbr

#1 Příspěvek od klocek »

Zdravím, potřebuji poradit.
Mám jeden disk rozdělený na 2 oddíly. Na jednom mám Mint 21.1 a na druhém W10. Win10 vyžaduje GPT.
Nedávno jsem přeinstaloval Mint a asi jsem dal MBR. Nevím už, ale když chci teď přeinstalovat W10, tak mi instalace hlásí, že disk je MBR a W10 potřebuje GPT. Vše mám zálohované, mohu experimentovat. Ale nechci znovu obnovovat Mint, protože programů mám hodně a některé je nutné přeinstalovat a nastavit prostředí.

Dá se nějak převést tabulka na GPT? Nejlépe GUI prostředí. Třeba gparted?

děkuji

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Da jednoduchym prikazem v diskpartu (cmd ve win) a bez ztraty dat, ale pak ti nenajede Linux, jestli ho mas v mbr.
W10 lze instalovat i v mbr, ale musis mit spravne nastaveny fw desky a taky vybrat spravnou polozku (bootmenu) pro instalaci.
V gparted tusim jen nova tabulka a to vse smaze.
Podle stylu dotazu bych te nejradeji odporoucel na nekoho osobne, ale treba se najde nekdo, kdo bude mit cas a silu to rozepsat do podrobna.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Dualboot gpt/mbr

#3 Příspěvek od klocek »

Tak jinak.
Do W10 se nedostanu. Mám i jiný HDD s W7. Když se naloguju do W7, půjde změnit tabulku na prvním HDD ke je i W10? Ztratím přístup do Linuxu, ok. Půjde to napravit opravou Grubu? Možná se ptám blbě, ale fakt nevím... Nahodit Linux nebude problém. Právě jsem zalohoval celý Home.
děkuji

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#4 Příspěvek od Ventero1 »

A proc chces menit tabulku a pak se mrcasit s opravou zavedeni linuxu? On totiz grub v mbr a grub pro gpt je sakra rozdil.
Normalne nainstaluj ten Windows v mbr jako mas ten Linux - psal jsem, na co se zamerit ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Dualboot gpt/mbr

#5 Příspěvek od klocek »

přecejen bych raději gpt, protože mám disky větší než 2TB.
Do W10 se nedostanu, tak se ptám, jestli bych mohl udělat gpt na disku přes W7. Opravil bych W10 a pak bych přeinstaloval Linux.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Dualboot gpt/mbr

#6 Příspěvek od Livan »

klocek píše: 02 lis 2023, 23:25 přecejen bych raději gpt, protože mám disky větší než 2TB.
Do W10 se nedostanu, tak se ptám, jestli bych mohl udělat gpt na disku přes W7. Opravil bych W10 a pak bych přeinstaloval Linux.
Tak to asi nepude. Pokud převedeš disk z mbr na gpt, což jde, už ho nenabootuješ z toho w7 a asi ani z linuxu, který jsi nainstaloval pod mbr. Takže jediný správný postup je, převod disku na gpt a potom nová instalace windows a následně linuxu. Mimochodem, pokud máš disk do 4 TB a dvě partice (první musí končit těsně pod 2TB), tak lze disk provozovat i pod mbr.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Určitě mohl - to už jsi si mohl dávno najít.
A nemusíš šaškovat s nějakým dalším diskem s W7 - pokud totiž nebyl instalován na stejném nebo HW velmi podobném PC, tak ani nenajede.
Stačí nabootovat instalační medium s W10 (desku rovnou přepni do UEFI only, ať není zmatek) a jakmile se objeví obrazovka s výběrem edice, jazyka a klávesnice, tak stiskni Shift+F10. Tím se spustí CMD a pak postupuješ takto:
- V okně příkazového řádku zadat "diskpart" a Enter - počkat, až se nástroj spustí - několik vteřinek nejvýše.
- Zadat "list disk" a Enter - v seznamu disků najít ten, který se má převádět.
- "exit"
- "mbr2gpt /validate /disk:X /allowFullOS" (X je číslo vybraného disku)
- pokud vše OK, tak "mbr2gpt /convert /disk:0 /allowFullOS"
Pokud by neproběhla validace OK (příliš mnoho oddílů nebo logické oddíly, tak bude jednodušší začít na čisto a udělat pak i čistou instalaci Linuxu, což bude nejspíše mnohem jednodušší, než pak zmenšovat oddíly, vytvářet ESP a překopávat Grub. Tak je postup v CMD následovný:
- V okně příkazového řádku zadat "diskpart" a Enter - počkat, až se nástroj spustí - několik vteřinek nejvýše.
- Zadat "list disk" a Enter - v seznamu disků najít ten, který se má převádět.
- "select disk X" (např select disk 1)
- "clean"
- "convert gpt"
Až to proběhne, tak "exit", Enter a pokračovat v instalaci Windows a pak instalovat znovu Linux.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2791
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dualboot gpt/mbr

#8 Příspěvek od Ventero1 »

V Linuxu se dělá konverze takto - můžeš z Live:
- opět nejprve identifikovat disk (parted -l, blkid, fdisk -l a jistě spousta dalších příkazů)
- sudo gdisk /dev/sdX (X je písmeno vybrané jednotky)
- "w" - zápis GPT tabulky oddílů
- "y" - potvrzení
- zkontrolovat lze příkazem "p"

Taktéž je nejspíše možné udělat hybridní boot zápisem "BIOS kódu" (pokud deska umožňuje), jestli jsem to dobře pochopil - ale je to patlačka - něco o tom zde:
https://superuser.com/questions/1250895 ... osing-data
https://askubuntu.com/questions/1314111 ... -data-loss
https://serverfault.com/questions/96317 ... 179#963179
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dualboot gpt/mbr

#9 Příspěvek od labeent »

klocek píše: 02 lis 2023, 23:25 přecejen bych raději gpt, protože mám disky větší než 2TB.
Do W10 se nedostanu, tak se ptám, jestli bych mohl udělat gpt na disku přes W7. Opravil bych W10 a pak bych přeinstaloval Linux.
Taky bych Ti k tomu rád něco řekl:
1) Tvorba instalačky GPT win a Linuxu
2) Přepnout UEFI do jen UEFI
3) Nainstalovat GPT Windows (doporučuji raději 11 než 10 - zrovna vyšly nové 23H2)
4) Nainstalovat Linux

Instalace na GPT pod UEFI je jiná než MBR a BIOS a to o dost. Dalo mi dost práce, než se mi to podařilo dát do kupy. Musel jsem ještě vytvořit oddíl pro UEFI boot, bez toho mi to nefungovalo. Bylo to pár pokusů typu pokus - omyl, nenašel jsem to nikde popsané tak, jak jsem potřeboval já.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dualboot gpt/mbr

#10 Příspěvek od labeent »

MX Linux Installer_001.png
Takhle jsem to udělal ...
Je to ta část označená ESP. A oproti jiným instalacím jsem si udělal i Boot, ale bez toho by to šlo.
Jo a bacha, nesmí se měnit, jsou v ní pak i data z Windows, pokud si ji zformátneš, neuvidíš WIDLE

A Grub se pak musí správně nasměrovat ...
MX Linux Installer_002.png
A u toho jsem si ověřil, že MX linux má stále chybu při instalaci (je jen v češtině, v angličtině není), že při psaní hesla jej jednou označuje jako uživatelské jméno a jednou heslo.
MX Linux Installer_003_1.png
Obrázek

Odpovědět