Dell Latitude

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 328
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Dell Latitude

#1 Příspěvek od snl »

Mám možnost koupit starší Dell Latitude E5400 i5-8365U (upgrade za současný cca 15 let starý počítač)

Bude tam fungovat Mint?

Chtěl bych to používat zavřený s externím monitorem (musel bych koupit redukci z HDMI na DVI)

+ bych musel asi ještě sehnat nějaký rozbočovač na USB (jsou tam jenom 3x USB-A + 1x USB-C, takže myš, klávesnice, napájení repro a už by nezbyl žádný volný)

Četl jsem taky, že s těmi USB rozbočovači bývají v Linuxu problémy.

Má tahle úvaha smysl?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2795
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dell Latitude

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Tenhle stroj je vzdy dobra volba. Podivej se, zda k tomu sezenes za rozumnou cenu dokovaci stanici ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 328
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Dell Latitude

#3 Příspěvek od snl »

No, je to můj pracovní notebook, ale dokovací stanici nemám (díval jsem se, že jsou celkem drahé)
Uvažoval jsem, že by zůstal zavřený na nějakém podstavci (nepoužíval bych display), byl by trvale připojený na dobíjecí adaptér a startoval by většinou na "power on", nebo jak se to nazývá - teď tak startuji počítač - zapnu prodlužovačku s vypínačem a počítač nastartuje.

Díval jsem se, že existují i USB rozbočovače do USB-C, takže by mně zůstaly všechny 3 USB-A na tom počítači (mám dojem, že jsem četl, že napájení z USB přes ten rozbočovač není tak výkonné?, takže je asi lepší přímo z toho notebooku /počítače, jeslti jsem to správně pochopil)
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2795
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dell Latitude

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Tak jestli Ti přijde 150 - 300 Kč + poštovné jako hodně drahé, tak co se dá dělat :)
Našel jsem za minutu:
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/10396 ... sb-30.html
https://www.levnapc.cz/dell-e-port-pr02x-1.html
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 328
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Dell Latitude

#5 Příspěvek od snl »

Mám v tom hlavně zmatek, co podporuje a co nepodporuje Linux - resp. když bych dal příklad - nějaké pasiní rozhraní typu redukce HDMI na DVI asi nebude problém, ale třeba ta dokovací stanice připojená přes USB-C... Mně jde hlavně o to, že ten notas nebudu vpodstatě používat už jako notas - nebudu ho nikam přenášet - dá se říct, že bych to použival jako mini-PC, takže by mně stačilo 1 nebo 2 USB porty navíc, jinak vše ostatní bych měl připojený přímo v tom notebooku. Třeba jestli něco takovýho je nezávislé na systému:
https://www.czc.cz/axagon-externi-4x-us ... 81/produkt
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2795
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dell Latitude

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Ta dokovacka se nepripojuje via usb-c, ale skrze proprietalni replikacni sbernici. Tedy jediny problem muze byt (zaznamenal jsem u doku HP) se zobrazenim FW obrazu a pripadne Grub obrazu, nez najede driver OS - trochu nepohodlne pri dualboot pokazde otevirat viko, jinak to nicemu nevadi. Jestli chces mit ntb spise staticky, tak doporucuji nemudrovat a dokovacku koupit za dvacetinu puvodni ceny .. Vyjde levneji, nez pitomej hub ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 328
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Dell Latitude

#7 Příspěvek od snl »

Aha, to jsem z toho už úplně blázen, jsem myslel že je tam USB-C
No asi to pak vyzkouším, jestli bude fungovat všechno po nabootování z flešky, a když by ne, tak si to nechám holt jako zálohu s windowsama, kdyby přestal fungovat tenhle pravěkej počítač
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2795
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dell Latitude

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Přinejhorším tam dáš starší verzi *buntu/LM a přidáš repo na int. prohl. Nebo dáš MX - tohle je opravdu nejlepší, co můžeš z repasu koupit - Kdyby mi to někdo nabídl za pěknou cenu, tak to beru hned bez rozmýšlení. S *buntu 18.04 či LM 19.3 100% funkčnost, pokud tam nebude wifi Broadcom, což by v této řadě neměla a i to je řešitelné poměrně snadno, a nebudeš lpět na čtečce otisků ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 328
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Dell Latitude

#9 Příspěvek od snl »

JJ, odkoupím si to - čtečku používat nebudu (bude to vpodstatě jako miniPC), wi-fi taky nepoužívám - mám to připojený přes LAN všechno.
Měl bych to mít asi za 4tis. Kč, takže co jsem se díval, tak se to asi vyplatí.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2795
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Dell Latitude

#10 Příspěvek od Ventero1 »

To je příznivá cena.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět