dva disky - Mint a windows10

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
derek68
Příspěvky: 4
Registrován: 06 dub 2024, 09:52

dva disky - Mint a windows10

#1 Příspěvek od derek68 »

dobrý den,
Předem se omlouvám za laický dotaz a prosím o radu. Předesílám že je mi 80 a neumím anglicky, dlouho jedu na winy, o linuxu nevím nic. Chtěl bych to vyzkoušet a nechci nabořit současný systém.
Mám Win10, ASRock A520M-HVS (AM4) a AMD Ryzen 5.
Uvažuji o přechodu na Linux ale nemám žádnou zkušenost, tak mě napadlo instalovat Linux mint na nový disk. Bude možné prostou výměnou disků přecházet z Win na Linux a zpět, anebo si některý systém ukládá něco do PC a znemožní tím přecházet mez systémy prostou výměnou disku ?
děkuji

doxylan
Příspěvky: 32
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: dva disky - Mint a windows10

#2 Příspěvek od doxylan »

Ak by si chcel vyskúšať linux môžeš si vybrať a otestovať, aby toho nebolo málo.
https://distrosea.com/

Ak chceš inštalovať na disk najlepším riešením je inštalovať samotný linux na jeden disk a na druhý napr. windows.
Oba disky pripojiť. (SATA)

Ak máš už inštalovaný windows na jednom disku, tak ho odpoj (vytiahni SATA kábel),
potom pripoj druhý disk a nainštaluj linux v UEFI (možno budú potrebné nastavenia UEFI v Bios-UEFI)
Nakoniec pripoj oba disky.

V linuxe si môžeš nainštalovať grub-customizer a v grube si nastavíš štartovanie diskov ako potrebuješ...
Možné použiť aj príkaz sudo update-grub

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: dva disky - Mint a windows10

#3 Příspěvek od alojz »

...tak ti sekne linux mint MATE...vzhladovo a farebne mozes prisposobit ako win/ale nenechaj sa ovplyvnit/...takže velký šokkk nebudeš mat...este prezrad tvoje vedomosti a schopnosti ohladne PéCé,bo ja neviem ktory je SATA kábel...v tomto smere spolupráce na konci tohoto vlákna budes stastnym pouzivatelom linuxu... :shock: :?: :idea:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

doxylan
Příspěvky: 32
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: dva disky - Mint a windows10

#4 Příspěvek od doxylan »

SATA kábel je ten čo trčí z disku :lol:

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: dva disky - Mint a windows10

#5 Příspěvek od alojz »

...a na konci je USB???...tak USB kábel!!!...v PéCé,ked som to dobre videl pri skladani,tak disky nemaju kábel,su len tak vlozené,alebo zasunuté... :o :shock: :idea:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

derek68
Příspěvky: 4
Registrován: 06 dub 2024, 09:52

Re: dva disky - Mint a windows10

#6 Příspěvek od derek68 »

to doxylan: děkuji za ujištění že mohu měnit disky bez následků (mám šuplík) ale ten odkaz mi pěkně zamotal hlavu. Nevím co vybrat, asi linux Mint ale těch je taky několik.
Vanessa Cinnamon Ubuntu Jammy MATE Xfce
vůbec netuším o co jde !
poradíš něco, co nebude vyžadovat angličtinu anebo aspoň co nejméně ?

doxylan
Příspěvky: 32
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: dva disky - Mint a windows10

#7 Příspěvek od doxylan »

Ja by som začal s MX-23.2 linuxom. Ľahko sa inštaluje a všetko je prednastavené a ok. Neskôr si môžeš na ten istý disk priinštalovať aj ďalšie linuxy napr. Debian, LinuxMint a pod.
K dispozícii sú rôzne desktopy, napr. klasické a na 100% spoľahlive sú MATE, XFCE potom menej je Cinnamon atd. Všetky desktopy "vedia" to isté líšia sa len výzorom.

Tu si môžeš stiahnuť MX s XFCE desktopom.
https://mxlinux.org/download-links/

Všetky tieto linuxy si môžeš nastaviť podľa potreby - jazyk + ďalšie nastavenia (dá sa vybrať počas inštalácie)

MX19.png

derek68
Příspěvky: 4
Registrován: 06 dub 2024, 09:52

Re: dva disky - Mint a windows10

#8 Příspěvek od derek68 »

děkuji, naistaloval jsem to dle doporučení a došel jsem k závěru že pro mne linux není. Nemá překladač a všude je angličtina.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: dva disky - Mint a windows10

#9 Příspěvek od alojz »

...to bolo strašné po anglicky instalovat...aj vytvorit instalacné médium... :D :o :mrgreen:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

menom
Příspěvky: 2783
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: dva disky - Mint a windows10

#10 Příspěvek od menom »

derek68 píše: 07 dub 2024, 12:46 děkuji, naistaloval jsem to dle doporučení a došel jsem k závěru že pro mne linux není. Nemá překladač a všude je angličtina.
.

Linux Mint sa da instalovat v zvolenom jazyku, mam to overene, nedavno som instaloval LM 21.3.

.
.

Odpovědět